• Historia Przedszkola nr 23

Przedszkole nr 23 rozpoczęło działalność 1 lutego 1982 roku. Pierwszym dyrektorem została Henryka Pędziwiatr. W marcu 1982r. uruchomiono cztery oddziały, a od września 1982r. praca odbywała się już w ośmiu grupach przedszkolnych. W miarę zwiększania się liczby oddziałów, zwiększała się ilość personelu pedagogicznego i technicznego.

W roku 1983 kierownictwo przedszkola objęła Aleksandra Kostka. Przedszkole aktywnie uczestniczyło w uroczystościach, imprezach, konkursach - zarówno miejskich, jak i regionalnych. Braliśmy udział w obchodach Światowego Dnia Ziemi, w Challenge Day oraz w Międzynarodowym Dniu Współzawodnictwa Żory - Sydney oraz Żory - Fulda. Rok szkolny 1991/1992 rozpoczęliśmy w nowym budynku adaptowanym ze żłóbka.
          1 marca 1998 roku swoją działalność rozpoczęła filia przedszkola, mieszcząca się na osiedlu Powstańców Śl. Przeniesione zostały tam oddziały "O" dla dzieci z osiedli: Pawlikowskiego, Powstańców Śląskich i Księcia Władysława. 14 maja 1999r odbyła się uroczystość nadania przedszkolu imienia Lucyny Krzemienieckiej. Aby umożliwić dzieciom 4-5 - letnim bezpłatne uczęszczanie do przedszkola, w roku 2000/2001 powstały pierwsze grupy bezżywieniowe. "Wreszcie ktoś o nas pomyślał" - takie były wypowiedzi zadowolonych rodziców.

W latach 2002-2017 funkcję dyrektora przedszkola pełniła mgr Bogusława Mirecka. Dzięki staraniom dyrektora placówka była zadbana i systematycznie modernizowana. Wychodząc na przeciw potrzebom rodziców i dzieci, zarówno w budynku głównym jak też w budynku filii powstały dodatkowe sale zajęć. Pomieszczenia przedszkolne zostały wyremontowane i wyposażone w meble i nowoczesny sprzęt. Zmodernizowano ogród przedszkolny, co zostało zauważone i docenione przez Urząd Miasta przyznaniem w 2004 roku III nagrody w „Konkursie pod patronatem Prezydenta Miasta na najlepiej urządzony i zadbany obiekt użyteczności publicznej oraz posesję prywatną”. Gruntowna modernizacja budynku filii w 2008 roku pozwoliła na zorganizowanie tam 5 grup żywionych. W związku z brakiem możliwości stworzenia tam kuchni , uruchomiony został catering z budynku głównego.

We wrześniu 2017 roku funkcję dyrektora przejęła pani mgr Joanna Baczkowska. Od tego czasu systematycznie przedszkole jest modernizowane, sale są odnawiane, meble wymieniane, pojawiają są nowe zabawki dla naszych podopiecznych.
          Aktualnie w przedszkolu funkcjonuje 15 oddziałów: 7 w budynku głównym na osiedlu Pawlikowskiego, 2 w SP13 oraz 6 w budynku filii na osiedlu Powstańców Śląskich. Kadra pedagogiczna sukcesywnie się dokształca, zdobywając nowe umiejętności, poznając i wprowadzając wiele pomysłów do aktywnej pracy z dziećmi. W naszym przedszkolu dzieci, oprócz codziennych zajęć dydaktycznych, mają język angielski oraz rytmikę.
          W wyniku wspólnych działań dyrektora i kadry pedagogicznej, nasze przedszkole jako jedyne w Żorach stało się placówką ukierunkowaną na działalność sportowo-rekreacyjną. Koncepcja pracy z dzieckiem zakłada kształtowanie czynnej postawy wobec zdrowia i bezpieczeństwa, propagowanie aktywnego wypoczynku w bezpośrednim kontakcie ze środowiskiem przyrodniczym oraz turystykę i rekreację rodzinną. Od 20 lat przedszkole inicjuje wiele imprez, które cieszą się popularnością wśród dzieci i rodziców. Wpisały się one na stałe w kalendarz imprez przedszkolnych. Są to między innymi: Dzień Wędrownika, Rajd rowerowy, Festyn Rodzinny. Oprócz tego , każdego roku przedszkole
          czynnie włącza się w akcje charytatywne organizowane przez różne stowarzyszenia i fundacje działające na rzecz dzieci. Na przestrzeni lat nasi wychowankowie brali udział w różnorodnych konkursach i przeglądach artystycznych, zawodach sportowych odnosząc sukcesy, zdobywając nagrody oraz wyróżnienia.