Regulamin przedszkola
- Regulamin
- Spis treści
- I Szczegółowe zasady regulujące organizację placówki
- II Zasady regulujące bezpieczeństwo w placówce
- III Prawa i obowiązki rodziców
- IV Zasady regulujące zajęcia dodatkowe
- V Zasady przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola
- VI Procedura postępowania w przypadku nie przestrzegania zasad przyprowadzanie i odbierania dzieci z przedszkola
- VII Zasady bezpieczeństwa dotyczące pobytu dzieci w przedszkolu
- VIII Zasady bezpieczeństwa dotyczące pobytu dzieci poza przedszkolem
- IX Procedura postępowania w razie wypadku
- X Procedura postępowania w przypadku podejrzenia o przemoc w rodzinie
- XI Procedura wystawiania opinii i informacji o wychowankach
- XIII. Procedura zapobiegania i zwalczania wszawicy
- XIV. Zasady realizacji zadań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania placówki
- ZAŁĄCZNIKI
X Procedura postępowania w przypadku podejrzenia o przemoc w rodzinie
1. Uzyskanie informacji lub przypuszczenie o stosowaniu przemocy wobec dziecka
1) Gdy nauczyciel jest świadkiem przemocy (np. na terenie lub w okolicy przedszkola), musi interweniować. Dziecku należy zapewnić bezpieczeństwo – trzeba go odseparować od sprawcy przemocy. Jeśli tego wymaga sytuacja, dziecku udziela się pomocy przedmedycznej, ewentualnie wzywa się pogotowie i policję.
2) Jeśli dziecko samo sygnalizuje, że jest krzywdzone, lub nauczyciel ma podejrzenia w tym zakresie, przeprowadza rozmowę z dzieckiem, sporządza notatkę o zdarzeniu lub z przebiegu rozmowy (o ile to możliwe bezpośrednio po zdarzeniu lub rozmowie).
2. Powiadomienie dyrektora lub – w razie jego nieobecności wicedyrektora
i psychologa o zdarzeniu1) O podejrzeniu stosowania przemocy wobec dziecka nauczyciel informuje dyrektora.
2) Obowiązkiem dyrektora jest udzielanie wsparcia nauczycielom w realizacji ich zadań. Dodatkowym wsparciem dla nauczyciela w trudnej dla niego sytuacji może być, na tym etapie postępowania, zaangażowanie innych osób, takich jak np. psycholog.
3. Zaproszenie rodzica do przedszkola przez dyrektora
1) W rozmowie z rodzicem (bezpośredniej lub telefonicznej) dyrektor informuje o celu spotkania, np. wskazuje że dziecko zachowuje się niepokojąco, zgłasza trudności, zaprasza na spotkanie i rozmowę o problemie.
2) Termin i czas rozmowy należy dostosować do możliwości organizacyjnych rodzica. Spotkanie powinno odbyć się w jak najszybszym terminie.
4. Wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A”
1) Przedszkole wypełnia części I–XV, XVII i XIX–XXI formularza A. Rozmowę z dzieckiem, które jest dotknięte przemocą w rodzinie, przeprowadza się w warunkach gwarantujących swobodę wypowiedzi i poszanowanie godności dziecka oraz zapewniających mu bezpieczeństwo, w obecności rodzica, który nie jest sprawcą przemocy, lub innej najbliższej mu osoby.
2) W przypadku braku możliwości wypełnienia formularza "Niebieska Karta - A" z uwagi na jej nieobecność osoby, wypełnienie formularza następuje niezwłocznie po nawiązaniu bezpośredniego kontaktu z tą osobą lub po ustaniu przyczyny uniemożliwiającej jego wypełnienie.
3) W przypadku gdy nawiązanie bezpośredniego kontaktu z osobą, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, jest niewykonalne, wypełnienie formularza "Niebieska Karta - A" następuje bez udziału tej osoby.
5. Przekazanie formularza „Niebieska Karta – B”
1) Formularz "Niebieska Karta" -B przekazuje się osobie reprezentującej dziecko - rodzicowi, który nie jest sprawcą przemocy, opiekunowi lub osobie zgłaszającej przemoc wobec dziecka2) Nie przekazuje się formularza "Niebieska Karta" -B osobie, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie.
6. Przekazanie oryginału formularza „Niebieska Karta – A”
1) Oryginał formularza „Niebieska Karta – A” przekazuje się niezwłocznie przewodniczącemu zespołu interdyscyplinarnemu nie później niż w ciągu 7 dni od momentu wszczęcia procedury. Kopia pozostaje w dokumentacji przedszkola.
7. Objęcie dziecka i rodziny pomocą psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolu zgodnie z przepisami
8. Ponowne wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A”
1) Jeśli osoba, wobec której zachodzi podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie, dopuściła się ponownie przemocy, należy ponownie wypełnić formularz A w zakresie niezbędnym do udokumentowania nowego zdarzenia i przesłać go do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego.