Regulamin przedszkola
- Regulamin
- Spis treści
- I Szczegółowe zasady regulujące organizację placówki
- II Zasady regulujące bezpieczeństwo w placówce
- III Prawa i obowiązki rodziców
- IV Zasady regulujące zajęcia dodatkowe
- V Zasady przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola
- VI Procedura postępowania w przypadku nie przestrzegania zasad przyprowadzanie i odbierania dzieci z przedszkola
- VII Zasady bezpieczeństwa dotyczące pobytu dzieci w przedszkolu
- VIII Zasady bezpieczeństwa dotyczące pobytu dzieci poza przedszkolem
- IX Procedura postępowania w razie wypadku
- X Procedura postępowania w przypadku podejrzenia o przemoc w rodzinie
- XI Procedura wystawiania opinii i informacji o wychowankach
- XIII. Procedura zapobiegania i zwalczania wszawicy
- XIV. Zasady realizacji zadań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania placówki
- ZAŁĄCZNIKI
VI Procedura postępowania w przypadku nie przestrzegania zasad przyprowadzanie i odbierania dzieci z przedszkola
1. Procedura postępowania w przypadku gdy nauczyciel podejrzewa, że rodzic (opiekun prawny) jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
1) Nauczyciel odmawia wydania dziecka w przypadku gdy wychowawca podejrzewa, że rodzic (opiekun prawny) jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
2) Zawiadamia o tym fakcie innego dorosłego członka rodziny, lub inną upoważnioną osobę, którą zobowiązuje do niezwłocznego odebrania dziecka z przedszkola
3) Powiadamia dyrektora przedszkola w przypadku braku możliwości skontaktowania się z rodziną, lub przedłużającej się (do 1 godziny) nieobecności rodzica, opiekuna bądź innej osoby upoważnionej.
4) Dyrektor wspólnie z najbliższa jednostką policji sprawdza czy rodzice przebywają w domu.
5) Dyrektor podejmuje decyzje, że wychowawca może odprowadzić dziecko do domu.
6) Gdy nie ma rodziców w domu, dyrektor wspólnie z policją podejmuje decyzje dotyczącą dalszego postępowania w danej sytuacji (np. odprowadzenia dziecka do domu osób spokrewnionych lub zabrania dziecka do placówki interwencyjnej).
7) Dyrektor przeprowadzia rozmowę z rodzicami (opiekunami prawnymi) w celu wyjaśnienia sytuacji oraz zobowiązać ich do przestrzegania regulaminu przedszkola.
8) Po zakończeniu działań interwencyjnych nauczyciel sporządza notatkę z zaistniałego zdarzenia
(załącznik nr 2).9) Jeżeli powtarzają sie przypadki, w których rodzic (opiekun prawny odbierający dziecko znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków dyrektor powiadamia o tym fakcie odpowiednie służby (policja, ośrodek interwencji, sąd rodzinny...)
10) W przypadku powtarzania się takich sytuacji dyrektor w porozumieniu z radą pedagogiczną podejmuje decyzję o zawiadomieniu sądu rejonowego o niewydolności wychowawczej rodziny.
2. Procedura postępowania w przypadku zgłoszenia się po odbiór dziecka, osoby niepelnoletniej lub dorosłej nie upoważnionej przez rodziców.
1) Nauczyciel odmawia wydania dziecka osobie niepełnoletniej, nie upoważnionej przez rodziców (prawnych opiekunów) oraz dorosłej nie upoważnionej przez rodziców ( prawnych opiekunów).
2) Kontaktuje się z rodzicami lub osobą upoważnioną wskazaną przez rodziców (prawnych opiekunów), celem wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.
3) Wspólnie z rodzicami lub osobą upoważnioną ustala dalsze kroki postępowania. W przypadku braku możliwości skontaktowania się z rodziną, lub przedłużającej się nieobecności rodzica, opiekuna bądź innej osoby upoważnionej powiadamia dyrektora przedszkola.
4) Dyrektor gdy nie ma rodziców w domu, wspólnie z policją podejmuje decyzje dotyczącą dalszego postępowania w danej sytuacji (np. zabrania dziecka do placówki interwencyjnej)
5) Przeprowadza rozmowę z rodzicami (opiekunami prawnymi) w celu wyjaśnienia sytuacji oraz zobowiązuje ich do przestrzegania regulaminu przedszkola.
6) Nauczyciel po zakończeniu działań interwencyjnych sporządza notatkę z zaistniałego zdarzenia
(załącznik nr 2)3. Procedura postępowania w przypadku gdy rodzic (prawny opiekun) notorycznie odbiera dziecko z przedszkola po godzinach pracy placówki.
1). W przypadku gdy rodzic (prawny opiekun) notorycznie odbiera dziecko z przedszkola po godzinach pracy placówki nauczyciel powiadamia o tym fakcie dyrektora.
2) Dyrektor wzywa na rozmowę wyjaśniającą rodzica (prawnego opiekuna), który łamie regulamin przedszkola, powiadamia go o konsekwencjach i zobowiązuje go do przestrzegania regulaminu.
3) Dyrektor ustala wspólnie z rodzicami (prawnymi opiekunami) zasady dalszego przebywania dziecka w przedszkolu.
4) Nauczyciel dokumentuje powyższy przypadek w formie notatki służbowej.
5) W przypadku gdy rodzice (prawni opiekunowie) nadal nie stosują się do regulaminu przedszkola dyrektor powiadamia odpowiednie służby w celu rozpoznania sytuacji rodzinnej dziecka.
4. Procedura postępowania w przypadku w przypadku występowania problemów podczas odbierania z przedszkola dziecka przez rodziców rozwiedzionych, żyjących separacji lub w wolnym zwiazku.
1) Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z nich, musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
2) Jeżeli do przedszkola zostanie dostarczone postanowienie sądu o sposobie sprawowania przez rodziców opieki nad dzieckiem, nauczyciel postepuje zgodnie z tym postanowieniem.
3) Nauczyciel wydaje dziecko każdemu z rodziców, jeśli mają oni zachowane prawo rodzicielskie, o ile postanowienie sądu nie stanowi inaczej.
4) W sytuacji kryzysowej np. w czasie kłótni rodziców, czy wyrywania sobie dziecka, nauczycie powiadamia niezwłocznie dyrektora przedszkola.
5) Nauczyciel przy wsparciu dyrektora przedszkola podejmuje probę załagodzenia sytuacji. Jeśli nie przyniesie to pozytywnego rezultatu, dyrektor wzywa policję.
6) Po zdarzeniu dyrektor przedszkola przeprowadza rozmowę z rodzicami w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz zobowiązuje ich do przestrzegania zasad odbierania dziecka z przedszkola.
7) W przypadku gdy sytuacje konfliktowe powtarzaja się dyrektor powiadamia pisemnie policję lub/oraz sąd rodzinny.
8) Z przebiegu zdarzenia nauczyciel sporzadza notatkę podpisaną przez świadków, która zostaje włączona do dokumentacji przedszkola.