Wspólne działania w procesie wychowawczym
Pamiętając o tym, że rodzina zaspokaja podstawowe potrzeby małego dziecka, do których należą m. in. potrzeba miłości, przynależności, akceptacji, bezpieczeństwa, kontaktu emocjonalnego, aktywności i samodzielności, podejmujemy działania aby ściśle współpracować z domem rodzinnym wychowanków. Współpraca z domem rodzinnym jest jednym z najistotniejszych czynników warunkujących osiągnięcia dobrych rezultatów w pracy wychowawczej przedszkola. Osiąganie tych samych celów przez nauczycieli i rodziców jest naszym najważniejszym elementem współpracy – bowiem rodzina i przedszkole to środowiska, które w szczególny sposób oddziaływają na dziecko.
Współpraca nauczycieli z rodzicami naszych wychowanków ma na celu:
- Wypracowanie wzajemnego zaufania rodzic-nauczyciel (obdarzenie zaufaniem nauczycieli jako specjalistów, pozyskanie zaufania rodziców)
- Ujednolicenie zasad wychowawczych przedszkole- dom rodzinny dziecka ( obopólne przestrzeganie wspólnie ustalonych środków zaradczych, wzmocnień pozytywnych i negatywnych)
- Wzajemne wspieranie się w trudnych sytuacjach wychowawczych
- Umożliwienie rodzicom uczestnictwa w codziennym życiu przedszkola
- Stworzenie warunków do partnerskiego współdziałania we wszystkich wydarzeniach
Współpraca z rodzicami w naszym przedszkolu polega na:
1. Aktywnym udziale rodziców w takich formach współpracy, jak:
- zajęcia otwarte,
- kontakty indywidualne,
- uroczystości, wycieczki, imprezy rekreacyjno – sportowe,
- spotkania integracyjne grupy i ogólno przedszkolne,
- warsztaty organizowane przez nauczycieli i specjalistów2. Stworzeniu możliwości rodzicom systematycznego kontaktu z nauczycielami i specjalistami poprzez bieżące rozmowy, konsultacje, tablice informacyjne, stronę internetową przedszkola, pocztę elektroniczną, telefon służbowy, dzienniczek przedszkolaka
3. Zgłaszaniu pomysłów, propozycji przez rodziców oraz aktywnego udział w życiu grupy, przedszkola.
Zasady dobrej współpracy:
- Nauczyciel informuje rodzica na bieżąco o zachowaniu dziecka, o postępach, trudnościach, ważnych wydarzeniach, a przekazane informacje odnotowuje w dokumentacji współpracy z rodzicami w „Karcie kontaktów indywidualnych”
- Rodzice naszych wychowanków informują o niepokojących zmianach w zachowaniu dziecka, w celu podjęcia wspólnych działań.
- Rodzice zgłaszają wszelkie wątpliwości związane z opieką i wychowaniem dziecka w przedszkolu, w celu rozwiązywania je na bieżąco z nauczycielem. W sytuacjach konfliktowych, nie rozwiązanych rodzic bądź wychowawca zgłasza problem dyrektorowi.
- Zasady przyznawania nagród oraz konsekwencje nieprzestrzegania norm i zasad panujących w grupie, ustalane są na pierwszym zebraniu organizacyjnym wspólnie z rodzicami.
- Wspólne ustalanie terminu indywidualnych konsultacji rodzica z nauczycielem.