• O Projekcie

razem dla dzici - Unicef

"Wszystkie Kolory Świata" - Projekt Edukacyjny Unicef

Czy pomaganie jest przyjemne?
          Czy szmaciana laleczka może uratować życie dziecka?

Jeśli chcą Państwo poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w światowym projekcie UNICEF -WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA. W Polsce kampanię wspieraAmbasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska.

Tegoroczna odsłona projektu jest jego drugą edycją. Ubiegłoroczna cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony szkół i przedszkoli w Polsce. W działania w ramach kampanii zaangażowało się wówczas ponad 1100 placówek edukacyjnych, które z niebywałym entuzjazmem przystąpiły do realizacji wszystkich zadań. Pierwsza edycja projektu dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń wszystkim, którzy zdecydowali się w niej wziąć udział. Radość, jaka towarzyszyła powstawaniu laleczek i organizacji imprez w szkołach, trwale zapisała się w pamięci uczestników.

Celem projektu jest:

Majka Jeżowska

kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury,

pokazanie uczniom, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne,

zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Czadzie.

W ramach akcji uczniowie będą przygotowywali charytatywne, szmaciane laleczki UNICEF. Laleczki te są niezwykłe, ponieważ symbolizują pomoc uczniów dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie. Każda z nich będzie miała swoją tożsamość. Dzieci same wybiorą kraj pochodzenia dla wykonanej przez siebie laleczki, a przez to określą kolor skóry, strój, a także imię i wiek, które umieszczą w "akcie urodzenia".

Š UNICEF/NYHQ2006-2251/Pirozzi Š UNICEF/NYHQ2011-1753/Pirozzi

Laleczki zostaną zaprezentowane podczas specjalnie zorganizowanych w szkole imprez, spotkań, festiwali etc. Każdy z zaproszonych gości będzie mógł zaopiekować się wybraną laleczką w zamian za przekazanie darowizny na rzecz ratowania życia dzieci w Czadzie. Minimalna kwota darowizny w wysokości 10zł umożliwi zaszczepienie jednego dziecka przeciw najpoważniejszym chorobom wieku dziecięcego, a tym sam pozwoli na uratowanie mu życia.

Etapy Projektu:

1.  Podróż przez kontynenty - dzieci podczas zajęć, bądź w formie pracy domowej, wybierają kraj,
               z którego będzie pochodziła ich laleczka, zbierają jak najwięcej informacji o geografii kraju,
               a także o jego mieszkańcach: zwyczajach, kulturze, itp.

2.  Przygotowanie laleczek przez uczniów - uszycie laleczki jest niezwykle proste!
               W oparciu o szablon wysłany przez UNICEF dzieci przygotowują swoje charytatywne laleczki,
               które ubiorą i przyozdobią w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wcześniej wybrały.

3.   Wystawa laleczek w szkole - podczas specjalnego wydarzenia odbędzie się prezentacja laleczek.
               Na ten dzień dzieci zaproszą rodziców, dziadków, opiekunów i społeczność lokalną. Każdy będzie
                mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecku z Czadu,
               przekazując na ten cel darowiznę.

4.  Konkurs na "najbardziej oryginalną laleczkę" - każda realizująca projekt szkoła, będzie mogła
               wziąć udział w konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę. Nagrodą jest koncert Majki Jeżowskiej
               w zwycięskiej szkole.

Š UNICEF/BANA2012-00160/Haque Š UNICEF/NIGB2010-0010/Pirozzi

Zgłaszając się do udziału w kampanii szkoły wyrażają w ten sposób chęć propagowania
          wrażliwości społecznej i idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym. Wszystkie szkoły,
          które zrealizują projekt, otrzymają "Certyfikat Społecznie Zaangażowanej Placówki"
          w roku szkolnym 2012/2013.

Laleczki UNICEF Uszyj lalaeczkę - daj dzieciom nadzieję - Majka Jeżowska Uszyj lalaeczkę - daj dzieciom nadzieję - Majka Jeżowska
          Laleczki UNICEF Lalaeczki UNICEF

Pomaganie jest przyjemne. Przekonaj się! Uszyj laleczkę i daj dzieciom nadzieję!