• LUCYNA KRZEMIENIECKA

• LUCYNA KRZEMIENIECKA - NASZA PATRONKA

Autorka popularnych bajeczek i opowieści fantastycznych dla dzieci.
          Urodziła się 11 maja 1907r w Warszawie.
          Po ukończeniu gimnazjum Instytutu Pedagogicznego Wolnej Wszechnicy Polskiej,
                            a następnie studiów polonistycznychi romanistycznych na Uniwersytecie Warszawskiem rozpoczęła działalność literacką.
          W 1928r podjęła współpracę z pismami dziecięcymi i kobiecymi.
          Pisała powiastki, bajeczki, obrazki sceniczne, opowieści baśniowo - fantastyczne.

Napisała zbiorki:

"Nowy Roczek", "Łap - cap" (1930)

"Baśń o trzech siostrzyczkach" (1931)

"Bajdy ciotki Adelajdy", "Bajeczka z podwóreczka", "Cudowne okulary" (1932)

"Historia cała o niebieskich migdałach" (1935)

"Z przygód krasnala Hałabały" (1936)

"O Jasiu kapeluszniku" (1938)

"O duszkach zawieruszkach" (1939)

Zasadnicze składniki jej utworów to prostota, bezpośredniość, optymizm, humor,
          bogactwo fantazji oraz piękno lirycznego wzruszenia.
          Poetka stanowi potęgę dobroci, głosi szacunek do pracy dla ludzi prostych i biednych.
          Pragnie ukazać wartości nauki, piękno wiedzy, korzyści płynące z pracy,
                            porządku, miłości do najbliższych, zgody.
          Gani lenistwo, tchórzostwo, niechlujstwo, wady dziecięce.
          Wszystkie te wady stara się odsłonić w formie baśniowej,z dodatkiem humoru, który pozwala jej łatwiej dotrzeć do czytelnika.
           Lucyna Krzemieniecka zmarła nagle 29 września 1955r w Warszawie.