• Realizacja projektu - 2014/2015

• SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROGRAMU

,,CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

W GRUPACH STARSZYCH

Projekt został zrealizowany w 10 grupach.

Cele programu:

• zapobieganie rozpowszechnianiu nałogu palenia tytoniu wśród dorosłych oraz podejmowania palenia przez dzieci i młodzież w Polsce;
          • uczenie dzieci szacunku do otaczającego świata;
          • zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego;
          • wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach,
            w których inne osoby palą przy nich papierosy;
          • wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu papierosowego;
          • zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów, a także palenia biernego;
          • zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym.

Program był dostosowany do możliwości rozwojowych i intelektualnych dzieci przedszkolnych (grupy dzieci 5-6 letnich). Zawarte w programie metody aktywizujące sprawiały, że zajęcia wypełnione były zabawą.  Dzieci pozytywnie oceniały załączniki programu (rysunki do kolorowania oraz piosenka o Dinku)

Program został podzielony na pięć zajęć warsztatowych. Zajęcia skoncentrowane były na pobudzaniu i stymulowaniu różnych form aktywności dziecka pozwalały na realizację programu poprzez twórczą zabawę. Przeprowadzone zostały następujące zajęcia:

I.       Wycieczka- zorganizowaliśmy spacer po najbliższej okolicy. Celem spaceru było zwrócenie uwagi dzieci na źródła dymów oraz miejsca skąd mogą się wydobywać. Dzieci bardzo dokładnie obserwowały otoczenie, zlokalizowały następujące rodzaje dymów (zdjęcia znajdujące się w tym punkcie pochodzą z zasobu stron internetowych):

• dym papierosowy:
          • dym wydobywający się z komina domu jednorodzinnego:
          • spaliny samochodowe

Dzieci z  radością zgłaszały każde nowe spostrzeżenia. Po spacerze dzieci ilustrowały różne rodzaje dymów, które udało im się zaobserwować.

II.    Co i dlaczego dymi?

Dzieci poprzez zapoznanie z  dostępnymi na placówce przedszkola tablicami dydaktycznymi miały okazję wzbogacić swoją wiedzę na temat pochodzenia dymów, określenia ich rodzajów oraz przyczyn wydobywania się dymów.  Dzieci z wielkim zaciekawieniem zapoznały się z maskotką programu "Dinkiem", starały się także odwzorować jego portret podczas swobodnej działalności plastycznej po skończonych zajęciach. Zaprezentowano im także różnicę między ,,smogiem”, a ,,smokiem” . Dzieci zastanawiały się także, jakie działania można podjąć w celu eliminacji wytwarzania szkodliwego dla środowiska dymu (zakaz spalania śmieci w piecach, zakładanie katalizatorów w samochodach itp.).

III. Jak się czuję, kiedy dymi papieros?

Podczas realizacji tego tematu dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat szkodliwości palenia papierosów, miały okazję wypowiedzieć się w jaki sposób czują się, gdy ktoś obok nich pali papierosy. Wyruszyliśmy także na spacer w poszukiwaniu zakazów palenia. Pierwszy znaleźliśmy już na bramie naszego przedszkola!

IV. Co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy?

Dzieci poprzez osłuchanie z piosenką  poznały historię Dinka, która przydarzyła się mu podczas podróży pociągiem. Dzieci miały okazję do wypowiedzenia  się na temat odczuć smoka podczas przebywania w zadymionym pomieszczeniu. Wspólny śpiew piosenki został udokumentowany na filmie dołączonym do sprawozdania.

V.    Jak unikać dymu tytoniowego?

Podczas ostatnich zajęć dzieci zwiększyły swoja wiedzę na temat umiejętności zachowania się i radzenia sobie w sytuacjach, w których dorośli palą papierosy. Dzieci wykonywały tabliczki z zakazem palenia, które następnie zabrały do swoich domów.

WNIOSKI:

• Dzieci wykazywały wysoki poziom wiedzy na temat palenia papierosów i wynikających z nich zagrożeń;
          • były chętne do udziału w zajęciach, dzieliły się posiadanymi informacjami z innymi dziećmi;
          • Zapoznały się z faktami na temat szkodliwości dymu papierosowego

same potrafią decydować o swoim zdrowiu