• O projekcie

• SŁOWO WSTĘPNE

Ogromnie ważnym problemem ludzkości XXI wieku jest przetrwanie i stworzenie warunków godnego życia dla przyszłych pokoleń. Wszyscy powinni mieć świadomość, że ochrona i kształtowanie środowiska, w którym żyjemy, jest koniecznością a zatem podstawowym obowiązkiem każdego człowieka. Człowiek rodzi się, żyje i rozwija w otoczeniu przyrody. Gdy chcemy chronić nasz świat, musimy chronić życie we wszelkiej postaci. Musimy czerpać z naszej planety tylko tyle, ile jest nam niezbędne do zaspokojenia potrzeb życiowych, gdyż żyjemy w społeczeństwie, które w coraz większej mierze hołduje wartościom materialnym, a nas samych cechują postawy instrumentalne i konsumpcyjne.

Kształtowanie właściwej postawy wobec środowiska należy rozpocząć od najmłodszych lat. To właśnie w dzieciństwie i młodości człowiek jest wrażliwy na wszystko co go otacza. W zbliżaniu dzieci do przyrody i zaznajamianiu ich z zagrożeniami ekologicznymi szczególnie ważne jest uczenie się przez przeżywanie. Stwarza ono optymalne warunki do rozbudzania uczuć dzieci, a także sprawia, że wiedza o przyrodzie ożywionej i nieożywionej i zasobach jej ochrony staje się wartością, której chcemy bronić i dla której chcemy pozyskać innych.

Jak twierdził Aldous Huxley fundamentalna wartością myślenia ekologicznego jest poszanowanie dla życia. Niszczenie jakiejkolwiek formy życia jest złem, gdyż narusza całość, którą tworzą wszystkie istoty w tym i ludzie. Wpajajmy dzieciom, że nawet bezmyślne zerwanie kwiatka jest czymś co nas zasmuca. Ukazujmy im piękno przyrody tkwiące w wielkiej różnorodności barw, kształtów, przystosowań, sposobów poruszania. Uczymy , że w przyrodzie nie ma zwierząt i roślin ładnych i brzydkich, pożytecznych i szkodliwych. To my skłonni jesteśmy do oceniania. To odpowiedzialność powinna obejmować nas samych, innych ludzi, zwierzęta, rośliny, środowisko. Stawiajmy dzieci jak najczęściej po drugiej stronie, w roli drzew, kwiatów czy zwierząt. Niech uczą się myśleć tak jak one, wyrażać ich myśli, pragnienia, obawy.

O PROJEKCIE

Kształtowanie świadomych postaw ekologicznych to proces, który powinien rozpoczynać się już na etapie edukacji przedszkolnej. W przedszkolu  i szkole jest wiele okazji do kształtowania u wychowanków wrażliwości ekologicznej. Dzieci mogą tutaj współpracować z dorosłymi jako aktywni odkrywcy – badacze zasobów przyrody,  mogą podejmować działania, poznając podstawowe elementy odnowy środowiska.

Zadaniem zarówno przedszkola jak i szkoły jest pokazanie piękna i mądrości przyrody, uzależnienie człowieka od jej zasobów oraz wskazanie skutków niewłaściwego zachowania wobec niej.

Wychodząc naprzeciw problemom związanym z ochroną środowiska przyrodniczego oraz  mając na celu kształtowanie u młodego pokolenia wrażliwości i świadomości ekologicznej

opracowany został projekt edukacyjny „ Mama, tata oraz dzieci - wszyscy segregują śmieci!”

Poprzez edukację ekologiczną dzieci pragniemy trafić również do ich rodziców, opiekunów, a tym samym do szerokiego grona mieszkańców dzielnicy Pawlikowskiego i innych mieszkańców miasta.

Realizacja różnorodnych zadań  projektu pozwoli uświadomić mieszkańcom, że konstruktywne działania proekologiczne mogą dać wiele satysfakcji, a także przynosić wymierne korzyści dla środowiska przyrodniczego i społeczeństwa. Dzieci poza zdobytą wiedzą przyrodniczo – ekologiczną wyniosą jak ważne przekonanie – że właśnie od nich zależy w jakim świecie będą żyć.

Głównym celem  projektu jest   podniesienie świadomości i wiedzy wychowanków, uczniów oraz społeczeństwa lokalnego nt. problemu odpadów, promowanie systemu selektywnej zbiórki odpadów i właściwego postępowania z nimi oraz kształtowanie odpowiednich postaw wobec ochrony środowiska.

Podczas realizacji projektu zaplanowano szereg działań  m.in.:

-> Edukację ekologiczną promującą minimalizację powstawania odpadów skierowaną do dzieci i rodziców

z Przedszkola 23 im. L. Krzemienieckiej, do dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół nr 6 a także do mieszkańców Żor.

-> Udział placówek w akcjach i projektach propagujących ideę selektywnej zbiórki odpadów poprzez konkursy,

zbiórki selektywne oraz akcje charytatywne.

->Aktywny udział dzieci i młodzieży w działaniach sprzyjających ochronie środowiska

m.in. Obchody Dnia Ziemi i Akcja Sprzątania Świata

Cel ogólny Projektu

·     Podniesienie świadomości i wiedzy wychowanków, uczniów oraz społeczeństwa lokalnego na temat problemu odpadów.

·     Promowanie systemu selektywnej zbiórki odpadów i właściwego postępowania  z nimi.

·     Kształtowanie odpowiednich postaw wobec ochrony środowiska.

Cele priorytetowe

Wychowankowie, uczniowie i społeczeństwo lokalne :

·        wiedzą, że należy segregować odpady

·        rozumieją sens stosowania opakowań ekologicznych

·        podejmują działania na rzecz segregowania odpadów

·        biorą czynny udział w akcjach propagujących idee ekologiczne

Cele i zadania projektu są spójne z treścią oraz działaniami określonymi w dokumencie
          AKTUALIZACJA  PLANU GOSPODARKI ODPADAMI DLA MIASTA ŻORY
          NA LATA 2011-2014 Z PERSPEKTYWĄ NA LATA 2015-2018

Współpraca z instytucjami wspierającymi:

1.     Urząd Miasta Żory

2.     Rada Dzielnicy Władysława Pawlikowskiego

3.     Klub GAJA

4.     Zakład Techniki Komunalnej Sp. z o.o. w Żorach

5.     Spółdzielnia  Mieszkaniowa Nowa

6.     Spółdzielnia  Mieszkaniowa w Żorach

7.     Leroy Merlin

8.     Spółka Nowe Miasto

Realizacja projektu: kwiecień – październik 2013 r.