• VII Zasady bezpieczeństwa dotyczące pobytu dzieci w przedszkolu

Sala zabaw:

1. Sala zabaw przeznaczona jest wyłącznie do realizacji zajęć dydaktyczno – wychowawczo - opiekuńczych oraz zabaw dzieci.

2. Sala zabaw dostępna jest dla dzieci i prowadzących zajęcia w godzinach określonych w harmonogramie zajęć.

3. Korzystanie z sali zabaw dozwolone jest tylko w obecności nauczyciela.

4. Zabrania się wchodzenia do sali zabaw w okryciu wierzchnim - kurtki, płaszcze.

5. Wszystkie dzieci i pracowników, obowiązuje bezpieczne obuwie zmienne.

6. Dzieci przebierają się w szatni, pozostawiają tam ubranie i obuwie.

7. Rodzice przed wejściem do sali zabaw pozostawiają buty w szatni lub zakładają ochraniacze.

8. Korzystanie przez dzieci z pomocy dydaktycznych, sprzętu, zabawek powinno odbywać się  w sposób bezpieczny i z zapewnieniem odpowiedniej dbałości o sprzęt.

9. Dzieci powinny zgłaszać nauczycielowi wszelkie niebezpieczne uszkodzenia sprzętu lub zabawek.

10. Nauczyciele i personel obsługowy sali, mają obowiązek dokonywania przeglądu stanu zabawek i sprzętów znajdujących się w sali, a uszkodzone przekazać konserwatorowi do naprawy lub usunąć.

11. Każdorazowo przed użyciem urządzeń o napędzie elektrycznym – radiomagnetofon, rzutnik, odbiornik tv - należy sprawdzić optycznie stan obudowy izolacyjnej narzędzi, przewodów i wtyczek. W przypadku uszkodzenia oddać do naprawy.

12. Gniazda elektryczne znajdujące się w zasięgu rąk dzieci powinny być odpowiednio zabezpieczone.

13. Po zakończeniu zająć i zabaw pomoce dydaktyczne oraz inny sprzęt pomocniczy należy odłożyć na stałe miejsca i zabezpieczyć przed dostępem osób nieupoważnionych.

14. Dzieci w trakcie zabaw i zajęć zobowiązane są do przestrzegania poleceń nauczyciela, dotyczy to szczególnie: ładu, porządku i dyscypliny.

15. Czystość sali zabaw oraz jej regularne wietrzenie stanowi podstawowy warunek korzystania.

16. Za utrzymanie czystości sali zabaw jest odpowiedzialna sprzątaczka, która do mycia i czyszczenia nie powinna używać ostrych i drażniących preparatów.

17. Rozlane substancje, resztki jedzenia należy natychmiast usunąć.

18. Propozycje dotyczące wprowadzenia do sali zabaw nowego sprzętu, pomocy dydaktycznych, zabawek czy innych przedmiotów należy zgłaszać bezpośrednio do dyrektora lub wicedyrektora przedszkola.

19. Wszystkie urządzenia oraz sprzęt do ćwiczeń gimnastycznych mogą być wykorzystywane tylko zgodnie z ich przeznaczeniem.

20. Wykorzystywany sprzęt do ćwiczeń gimnastycznych należy odłożyć po zakończonych zajęciach  na stałe miejsce.

21. Dzieci ćwiczące w sali  zobowiązane są do przestrzegania poleceń nauczyciela, dotyczących szczególnie: ładu, porządku, dyscypliny w czasie zajęć oraz po ich zakończeniu.

22. Podczas ćwiczeń gimnastycznychwszelkiego rodzaju niebezpieczne przedmioty takie jak: kolczyki, łańcuszki, zegarki dzieci pozostawiają   w depozycie u nauczyciela.

23. Ostatnia osoba wychodząca z sali zabaw jest zobowiązana do pozostawienia jej w należytym porządku, zamknięcia okien, wyłączenia odbiorników energii elektrycznej nie przeznaczonych do stałej pracy.

Łazienka:

1. Łazienka jest przeznaczona wyłącznie do celów higieniczno – sanitarnych.

2. Czystość łazienki oraz jej regularne wietrzenie stanowi podstawowy warunek korzystania.

3. Wszystkie urządzenia łazienki mogą być wykorzystywane tylko zgodnie z ich przeznaczeniem.

4. Korzystanie z łazienki jest dozwolone tylko w obecności nauczyciela, pomocy nauczyciela lub woźnej.

5. Wychowankowie korzystający z łazienki mają obowiązek podporządkowania się poleceniom opiekuna.

6. Do łazienki dzieci wchodzą w wyznaczonej przez opiekuna  kolejności i zajmują określone miejsca w zależności od potrzeby.

7. W łazience nie wolno spożywać posiłków i pić napojów.

8. Podczas mycia zębów i rąk zabronione jest chlapanie wodą oraz wchodzenie na umywalki lub ubikacje.

9. Wychowankowie po umyciu rąk korzystają z indywidualnych ręczników.

10. Za utrzymanie czystości, ładu i porządku w łazience odpowiedzialna jest woźna.

11. Rozlane substancje należy natychmiast usunąć.

12. Ostatnia osoba wychodząca z łazienki (nauczyciel, pomoc nauczyciela lub sprzątaczka) jest zobowiązana do zamknięcia okien, wyłączenia światła oraz dokręcenia kapiącej wody.

13. Dzieci przestrzegają ustalonych z nauczycielem zasad korzystania z łazienki i toalety.

Szatnia:

1. Z szatni przedszkolnej korzystają wychowankowie podczas trwania zajęć przewidzianych ramowym rozkładem dnia oraz osoby obce podczas zorganizowanych w przedszkolu uroczystości i imprez.

2. Wychowankowie przebierający się w szatni mają obowiązek podporządkowania się poleceniom nauczyciela, opiekuna szatni, rodzica lub innej osoby sprawującej opiekę nad dzieckiem.

3. Podczas schodzenia i rozchodzenia się, opiekę nad dziećmi sprawują rodzice lub opiekunowie.

4. Za porządek i organizację podczas schodzenia i rozchodzenia się dzieci odpowiada osoba sprawująca dyżur w szatni zgodnie z ustalonym harmonogramem.

5. Dzieci korzystają z szatni tylko w obecności osoby dorosłej.

6. Rodzice i opiekunowie przed wejściem do szatni zobowiązani są do zakładania obuwia ochronnego.

7. Każde dziecko korzysta tylko z półki oznaczonej swoim znaczkiem.

8. Podczas wyjść grupowych poza budynek przedszkola, za organizację i bezpieczeństwo w szatni odpowiada nauczyciel.

9. Osoby personelu obsługowego zobowiązane są do pomocy przy ubieraniu i rozbieraniu dzieci oraz do przestrzegania porządku i dyscypliny w szatni.

10. Za rzeczy pozostawione przez osoby odprowadzające i przyprowadzające dzieci przedszkole nie ponosi odpowiedzialności.

11. W szatni i w całym budynku przedszkola obowiązuje zakaz używania otwartego ognia oraz wprowadzania zwierząt.

12. Decyzje w sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem podejmuje opiekun szatni lub dyrektor.