• Sprawozdanie z realizacji 2012/2013

•  W realizacji projektu edukacyjnego „Wszystkie kolory świata”  wzięło udział 6 grup dzieci 5-6 letnich  na przełomie stycznia i lutego. Podczas organizowanych  zajęć i zabaw    wprowadzano dzieci w świat różnych kultur oraz zwyczajów i problemów egzystencjonalnych dzieci żyjących na wszystkich kontynentach świata ze szczególnym uwzględnieniem Afryki w tym Czadu.  Uwrażliwiano  dzieci na problemy innych, uświadamiając im, iż wszystkie dzieci mają równe prawa, między innymi do opieki zdrowotnej.  Podróż dzieci po świecie zakończyła się tematycznym balem karnawałowym.   Dzieci wraz z rodzicami przygotowały piękne stroje. Na balu pojawili się Indianie, Murzynek, Japonki, Hinduski, Hiszpanki i wiele innych ciekawych postaci w cudownych kostiumach. Podczas balu dzieci poznawały m. in. narodowe tańce wielu krajów (np. walc, zorba, kankan), uczyły się jeść pałeczkami, poznawały japońską sztukę składania papieru. Podczas zabaw i zajęć realizowanych w tym czasie przedszkolaki kształtowały postawy tolerancji i otwartości na inne kultury. Uświadamiano wychowankom że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne, bo środki zebrane ze sprzedaży uszytych lalek zostaną przekazane na ratowanie życia dzieci w Czadzie. świata”.

Na tablicach ogłoszeń  przygotowano gazetki informacyjne dla rodziców w celu przedstawienia treści zawartych w projekcie  i zaangażowano ich do uszycia lalek .  Dzieci wraz z rodzicami, dziadkami i opiekunami przygotowały specjalne laleczki Unicef, które  były symbolem pomocy, jaką dzieci chciały udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów. Dzieci same zdecydowały z  jakiego kraju pochodziła ich laleczka, jak miała na imię, jaki miała kolor skóry czy hobby. Tymi informacjami uzupełniono akt urodzenia lalki.

Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością, a rodzice zaangażowaniem. Zorganizowano wystawy wszystkich laleczek W ten dzień każdy mógł podziwiać lalki (dziadkowie, bacie, rodzicie, młodsze dzieci, pracownicy przedszkola).  Każdy, kto chciał pomóc mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią a jednocześnie uratować życie dziecka z Czadu, przekazując na ten cel darowiznę.

Łącznie uszyto 53 lalki. W ramach ich sprzedaży  zebrano i wpłacono  kwotę 942 złotych.

Zdjęcia z realizacji projektu w albumie fotograficznym.