• Sprawozdanie za rok szkolny 2013/2014

• Sprawozdanie z realizacji projektu:

„Kubusiowi Przyjaciele Natury”

W VI edycji programu udział brały 3 grupy przedszkolne w wieku od 4 do 6 lat,
          a projekt realizowało 5 nauczycielek.

Projekt realizowano od listopada 2013 r. do czerwca 2014 roku.
          (zapisy z realizacji widnieją w planach wychowawczo-dydaktycznych
          i dziennikach zajęć).

Naszym głównym celem było:

- Poznawanie różnych środowisk przyrodniczych
          - Wzbogacenie słownictwa związanego ochroną przyrody
          - Kształtowanie opiekuńczej postawy wobec zwierząt i roślin
          —- Promowanie zdrowej diety
          —- Zachęcanie do dbania o własne zdrowie i aktywność fizyczną
          —- Uświadomienie rodziców, przekazanie im odpowiedniej wiedzy
             w zakresie dbania o przyrodę
          —-Ukazanie, iż można na wiele sposobów przyrządzić zdrowe potrawy

W czasie trwania programu zrealizowano cztery scenariusze.

• Dzień Kubusiowych Przyjaciół Natury – podczas realizacji tego scenariusza jedna z grup podczas wycieczki do pobliskiego lasu poznała naturalne środowisko jakim jest las, złożyła ślubowanie zostania „Kubusiowym Przyjacielem Natury”. Dzieciom zostały wręczone odznaki, które od tej pory bardzo chętnie nosiły przypięte do kurteczek. Dwie pozostałe grupy wysłuchały bajki Przyjaciele Natury, a następnie podczas rozmowy kierowanej pytaniami nauczyciela doszły do wniosku, że naturalne jest to, co nie zostało zmienione przez człowieka.  Dzieci bawiły się, wykonując zadania w kartach pracy i wyobrażając sobie pobyt w parku narodowym. Następnie dzieci udały się do parku, gdzie nazbierały liści, po czym, na zakończenie zajęć  utrwalały nazwy drzew, z których pochodzą i tworzyły z nich piękne prace plastyczne.
          • Dzień 5 porcji warzyw, owoców lub soku – Dzieci po wysłuchaniu bajki Smutne krasnoludki, dowiedziały się, że jedzenie warzyw i owoców pięć razy dziennie pomaga im w codziennej pracy. Grupy zostały podzielne na pięć grup w pięciu kolorach i wykonywały prace inspirowana kolorami warzyw i owoców. Następnie dzieci wykonały kartę pracy i przyrządziły samodzielnie drugie śniadanie z owoców, degustując je przedtem z zamkniętymi oczami.
          • Dzień marchewki – dzieci po wysłuchaniu bajki opowiadały, do czego może służyć marchewka, bawiły się nimi, a na koniec zrobiły z marchewek sok. Wykonały także kartę pracy i wzięły udział w quizie dotyczącym zdań na temat marchewki.
          •  Dzień drugiego śniadania – po burzy mózgów, co można zjeść na drugie śniadanie oraz wysłuchaniu bajki Olbrzymie śniadanie, dzieci zabawiły się w aktorów prowadząc w parach dialogi z bajki. Po zabawie w karmienie hipopotama, zrobiły samodzielnie kanapki, a także ozdobiły papierowe talerzyki.

Na zakończenie zajęć dzieci dostały książeczki do wypełnienia w domu wraz z rodzicami.

Oprócz realizacji w/w scenariuszy nasze przedszkole wzięło udział w konkursie „Najpiękniejsze miejsce w Twojej okolicy”. Jako wyróżnione miejsce dzieci zaproponowały zaprzyjaźnione z naszym przedszkolem R.O.D. „Bratek”. Jest to miejsce wyjątkowe, gdyż znajduje się blisko naszej placówki, dzieci korzystają z gościnności Pani Zosi, która zgodnie z porami roku przygotowuje ciekawe zajęcia o przyrodzie.

Dzieci nauczyły się, jak oszczędzać wodę, energię, jak można wykorzystać makulaturę i inne surowce wtórne oraz je segregować.

Zainteresowanie rodziców od samego początku było bardzo duże, byli zadowoleni z pomysłu udziału w realizacji programu, zwracając uwagę na duże walory edukacyjne. Bardzo chętnie współpracowali z nauczycielami, przynosząc potrzebne do zajęć artykuły, podkreślając, iż dzieci chętnie i częściej w domu sięgają po zdrowe produkty. Akcję zakończyły warsztaty dla rodziców, podczas których  mogli zapoznać się ze sposobem segregowania śmieci, sposobami oszczędzania energii, a kolorowe materiały edukacyjne posłużyły jako gazetka na temat ekologii. Jako podsumowanie  mieli przyjemność kosztować ciasto upieczone przez dzieci i panie z grup.

Podsumowując przebieg realizacji programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, możemy stwierdzić, iż wszystkie cele zostały osiągnięte, zajęcia i zabawy proponowane przez organizatora, były ciekawe, a ich realizacja dawała dzieciom wiele satysfakcji. W młodszych grupach, niektóre omawiane tematy były trudne dla dzieci, aczkolwiek nauczycielki indywidualnie modyfikowały na potrzeby grupy i wykorzystywały zaproponowane przez organizatorów wersje „łatwiejsze” zabaw. Wszystkie dzieci uwielbiały słychać i poznawać nowe bajki. Z duża radością uczestniczyły w zabawach ruchowych, muzyczno-ruchowych, czy samodzielnym przygotowywaniu i degustowaniu nowych „zdrowych” potraw.