• Gazetka 2018/2019

        •  

           

          CZERWIEC

          Dzień Dziecka, 1 czerwca sobota 2019


          Geneza Dnia Dziecka


          Międzynarodowy Dzień Dziecka ma swoje początki w Światowej Konferencji na Rzecz Dobra Dzieci, która odbyła się w Genewie (Szwajcaria) w 1925 r. Nie jest jasne, dlaczego obchody tego święta wyznaczono na 1 czerwca. W Polsce święto dzieci obchodzone jest 1 czerwca począwszy od 1952 r. Inicjatorem tego święta była organizacja The International Union for Protection of Childhood, która za cel obrała sobie zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Obecnie Dzień Dziecka obchodzony jest w ponad 100 państwach świata.
          Obchody Dnia Dziecka w Polsce i na świecie


          Nie we wszystkich krajach święto obchodzone jest 1 czerwca, np. w Brazylii Dzień Dziecka obchodzony jest 12 października, w Australii w pierwszą sobotę lipca każdego roku. Niezależnie od daty, jest to okazja do organizowania specjalnych akcji, koncertów i zabaw w szkołach i instytucjach uświetniających dla uświetnienia tego dnia. Dla rodziców to okazja na spędzenie dodatkowego czasu ze swoimi dziećmi, składania im życzeń z okazji Dnia Dziecka oraz obdarowania swoich pociech prezentami (np. słodyczami). Jednak najlepszym prezentem dla każdego dziecka jest przede wszystkim miłość, troska i zainteresowanie ze strony jego rodziców.


          9 czerwca 2019


          Obecnie Zielone Świątki to inne określenie dla chrześcijańskiego święta Zesłania Ducha Świętego obchodzonego w szóstą niedzielę i poniedziałek (50 dni) po Wielkanocy (w miesiącu maju).
          W liturgii kościelnej jest to jedno z najważniejszych świąt — upamiętnia ono zesłanie Ducha Świętego na Maryję matkę Jezusa oraz Apostołów: „Gdy przyjdzie Duch Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie” (J 15, 26). Tak więc Jezus nie tylko założył Kościół, ale również powierzył go opiece Ducha po swoim zmartwychwstaniu. Święto to obchodzone jest ono już od 306 r. i pierwotnie jego obchody trwały aż 7 dni, a nie 2 jak jest to obecnie.
          Zielone Świątki mają jednak dłuższą tradycję wywodzącą się z pogańskiej obrzędowości i zwyczajów. Pochodzą od starosłowiańskiej uroczystości zwanej Stado, które to było świętem wiosennym. Obrzędy związane z tym świętem wiązały się z oczekiwaniem na nadejście lata i miały zapewnić obfite plony, a także ochronę przed urokami i złymi duchami. W tym celu majono domy, stodoły, płoty zielonymi gałązkami brzozy i wierzby. Zwierzęta okadzano dymem z palonych ziół, przystrajano wieńcami z kwiatów.


          20 czerwca 2019


          Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (w tradycji ludowej zwane Bożym Ciałem) jest to święto obchodzone przez Katolików ku czci Najświętszego Sakramentu. Jest to święto obowiązujące Katolików do uczestniczenia w tym dniu we mszy świętej. W Polsce Boże Ciało zostało ustanowione dniem wolnym od pracy.
          Boże Ciało jest świętem obchodzonym 60 dni po Wielkanocy, dlatego jest toświęto ruchome


          Obchody Bożego Ciała w Polsce


          W Polsce tradycyjne uroczystości związane ze świętem Bożego Ciała obejmują mszę świętą, po której następuje procesja do specjalnie zbudowanych na ten cel czterech ołtarzy. Przy każdym z ołtarzy odczytywany jest fragment jednej z czterech Ewangelii, opowiadający o Eucharystii. W uroczystej procesji biorą udział wierni, często ubrani w ludowe stroje. Dzieci posypują drogę procesji kwiatami, niesione są święte obrazy i śpiewane pieśni ku czci Najświętszego Sakramentu.


          21 czerwca 2019


          Początek astronomicznego lata
          Lato astronomiczne rozpoczyna się w momencie przesilenia letniego — na półkuli północnej dzień ten wypada między 21 a 22 czerwca, a w latach przestępnych o jeden dzień wcześniej, czyli między 20 a 21 czerwca. Koniec lata następuje w momencie równonocy jesiennej, czyli między 22 a 23 września (również na półkuli północnej). Pierwszy dzień lata jest jednocześnie najdłuższym dniem w roku, a następująca po nim noc — najkrótszą. Noc Świętojańska, która czasem bywa mylona z najkrótszą nocą, przypada zawsze w wigilię św. Jana, a więc z 23 na 24 czerwca.
          Wraz z początkiem lata każdy kolejny dzień jest nieco krótszy, a kolejne noce dłuższe, co trwa aż do przesilenia zimowego (21 lub 22 grudnia).
          Lato astronomiczne a kalendarzowe
          Lata astronomicznego nie należy mylić z latem kalendarzowym, którego początek przypada zawsze 22 czerwca i jest niezależny od położenia Słońca względem Ziemi.


          23 czerwca 2019


          Dzień Ojca w Polsce i na świecie


          W Polsce święto to ma stałą datę — 23 czerwca, a obchodzone jest od 1965 roku. W innych krajach jego obchody wypadają w różnych terminach, m.in. 19 marca w dniu św. Józefa (Włochy, Hiszpania, Portugalia), niektóre przyjęły datę jak w USA (Wielka Brytania, Holandia).
          Mimo stosunkowo długiej historii Dzień Ojca nie cieszy się tak wielką popularnością, jak Dzień Matki, co nie zmienia faktu, że jest to bardzo dobra okazja do wyrażenia wdzięczności i szacunku dla swojego taty. Pamiętajmy o tym.

          PRZED WAKACJAMI - CO WARTO WIEDZIEĆ

          Wakacje to szczególny czas dla całej rodziny. Lipiec i sierpień to okres urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach i nad wodą, a jednocześnie czas intensywnych rolniczych prac polowych. Bez względu na to, jak planujemy spędzić najbliższe miesiące, zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Nad bezpieczeństwem osób podróżujących i wypoczywających na terenie całego kraju, jak co roku czuwać będą policjanci. Zanim zaplanujemy wyjazd Coraz częściej planując urlop korzystamy z ofert internetowych. Można wśród nich znaleźć atrakcyjne ośrodki, hotele i pensjonaty, ale zdarzają się również ogłoszenia, zamieszczone przez oszustów, którzy proponują nieistniejące miejsca noclegowe, wyłudzając pieniądze w ramach zaliczek. Zatem zanim przelejemy pieniądze za pobyt, warto zweryfikować, czy dany podmiot figuruje w bazie urzędu marszałkowskiego, urzędu gminy lub miasta. Poszukajmy obiektu na mapie internetowej, sprawdźmy jego stronę www i opinie osób, które odwiedziły obiekt. Bezwzględnie powinniśmy sprawdzać organizatorów i obiekty oferujące wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Można to zrobić w internetowej bazie prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej www.wypoczynek.men.gov.pl. Znajdują się w niej wszystkie informacje o obozach, koloniach i innych rodzajach wypoczynku. Również w serwisiebezpiecznyautobus.gov.pl wpisując numer rejestracyjny autokaru, który wiezie dzieci na wakacje, można otrzymać bezpłatną informację, czy pojazd ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

          Bezpieczeństwo w podróży

          Jeśli planujemy podróż samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa. Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto przygotować się wcześniej i pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych pracami drogowymi czy zdarzeniem drogowym, będziemy mogli pojechać inną drogą.
          W dłuższą trasę warto wyjechać wypoczętym, najlepiej po 7-8 godzinnym śnie. Analizując czas, w jakim chcemy przejechać zaplanowany dystans, powinniśmy przewidzieć przerwy, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od siedzącej pozycji. Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, lotniskach, w zatłoczonych pociągach i autobusach. Podróżując koleją unikajmy pustych przedziałów, starajmy się też nie spać w trakcie podróży. Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się trzymać przy sobie. Bądźmy również ostrożni w kontaktach z nieznanymi osobami, zwłaszcza nie przyjmujmy od nich żadnych poczęstunków.

          Pamiętajmy, że pozostawienie bagażu bez opieki grozi nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

          Zabezpieczenie mieszkania

          Przed wyjazdem pomyślmy również o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Sprawdźmy czy wszystkie drzwi i okna (również piwniczne i dachowe) zostały zamknięte. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu garażu i pomieszczeń gospodarczych oraz zakręceniu zaworów z wodą i gazem. Zastanówmy się, czy gotówka i biżuteria podczas naszego wyjazdu nie będzie bardziej bezpieczna na koncie czy w skrytce bankowej niż w domu. Poprośmy zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem, pozostawiając jej numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie mogła się z nami skontaktować. Podczas dłuższej nieobecności warto zadbać o to, by w naszej skrzynce pocztowej nie gromadziła się większa ilość korespondencji, która jest dla potencjalnego złodzieja sygnałem, że mieszkanie lub dom stoją puste. Dobrym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym w różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników.

          Wypoczynek za granicą

          Planując wyjazd za granicę, postarajmy się jak najwięcej dowiedzieć o kraju, do którego się wybieramy, poznać obowiązujące w nim prawo i lokalne zwyczaje. Sprawdźmy, jakie dokumenty będą nam potrzebne przy przekraczaniu poszczególnych granic i gdzie znajdują się polskie placówki dyplomatyczno-konsularne. Przydatne informacje znajdziemy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polak za granicą” www.polakzagranica.msz.gov.pl. Warto również skorzystać z bezpłatnej aplikacji iPolak, gdzie są m.in. aktualne ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ. Natomiast rejestracja wyjazdu za granicę za pośrednictwem bezpłatnego serwisu „Odyseusz”,www.odyseusz.msz.gov.pl w razie konieczności ułatwi służbom konsularnym udzielenie pomocy na terenie danego państwa. Dodatkowym udogodnieniem w podróży może być ubezpieczenie turystyczne, gwarantujące pokrycie kosztów transportu medycznego oraz Europejska Karta Ubezpieczenia. Jeżeli podczas pobytu za granicą, zostaniemy poszkodowani w wyniku przestępstwa, przede wszystkim powinniśmy powiadomić lokalną policję, a następnie skontaktować się z najbliższą polską placówką dyplomatyczną lub konsularną. W przypadku zatrzymania lub aresztowania również mamy prawo żądać kontaktu z konsulem.

          W górach i nad wodą

          Spędzając czas w górach lub nad wodą korzystajmy jedynie z wyznaczonych szlaków oraz strzeżonych kąpielisk i miejsc wyznaczonych do kąpieli, a rodzaj aktywności dostosujmy do swoich umiejętności i możliwości psychofizycznych. Przed wyjściem w góry zapoznajmy się z aktualnie panującymi warunkami i prognozą pogody. Zadbajmy o odpowiednie ubranie, obuwie i wyposażenie (np. prowiant i napoje, mapę i kompas, latarkę, podręczną apteczkę oraz telefon komórkowy z naładowaną baterią i zapisanymi numerami alarmowymi). Wchodząc do wody, zwracajmy uwagę na znaki i tablice informacyjne. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, stosujmy się również do uwag i zaleceń ratownika. Unikajmy kąpieli po spożyciu alkoholu, po wytężonym wysiłku fizycznym lub bezpośrednio po posiłku, zachowajmy również ostrożność podczas kąpieli po długotrwałym przebywaniu na słońcu. Korzystajmy tylko ze sprawnego i właściwie wyposażonego (np. w kamizelki ratunkowe) sprzętu pływającego. Zwracajmy szczególną uwagę na bawiące się na brzegu dzieci. Przed planowanym wypoczynkiem nad wodą, warto zapoznać się z poradami na stronie akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” www.policja.pl/bezpieczenstwo-nad-woda, objętej patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież.

          Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego (np. podczas jazdy rowerem) czy sięganiem po różnego rodzaju używki.

          Zainteresujmy się, z kim nasza pociecha spędza czas poza domem. Przydatną wiedzę o zagrożeniach dotyczących substancji psychoaktywnych można znaleźć na stronach internetowych:www.ore.edu.pl, www.kbpn.gov.pl; www.dopalaczeinfo.pl oraz www.narkomania.org.pl.

          Dostępny jest również Ogólnopolski Antynarkotykowy Telefon Zaufania działający pod numerem 801 199 990, a także Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12.

          Monitorujmy na bieżąco aktywność naszych dzieci w Internecie. Nauczmy dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, a także uczulmy na zagrożenia związane z nawiązywaniem nowych znajomości on-line. Ostrzegajmy dzieci, by nie udostępniały w sieci swoich danych, zwłaszcza adresu i numeru telefonu. Jeżeli napotkamy w Internecie nielegalne materiały, powinniśmy zgłosić ten fakt na Policję lub do punktu kontaktowego ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie – Hotline’u – www.dyzurnet.pl, który współpracuje z Policją, a także z operatorami telekomunikacyjnymi i serwisami internetowymi w celu doprowadzenia do usunięcia szkodliwych treści z sieci. Porady związane z aktywnością dzieci i młodzieży w Internecie i wynikającymi z niej problemami można uzyskać również pod bezpłatnym numerem telefonu 0 800 100 100.

          Bezpieczeństwo podczas rolniczych prac polowych

          Każdego lata podczas rolniczych prac polowych odnotowywane są wypadki, których ofiarami stają się dzieci i młodzież. Dlatego rodzice nie powinni zezwalać dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac, zwłaszcza przy użyciu maszyn rolniczych. Zadbajmy o to, by dzieci bawiły się w bezpiecznej odległości od niebezpiecznych sprzętów i narzędzi. Pamiętajmy, że nawet podczas obserwowania pracy rodziców lub przebywania w otoczeniu maszyn i zwierząt gospodarczych należy zachować szczególną ostrożność.


          Co powinieneś wiedzieć?

          Już po raz dziewiąty w ramach wspólnej akcji „Przed wakacjami – co warto wiedzieć?”, ok. 50 instytucji przygotowało porady pomocne dla osób, które planują urlop. W tym roku dowiesz się z nich m.in. jak zaoszczędzić czas przed wyjazdem, załatwiając formalności on-line, jak płacić kartą za granicą czy co można zrobić w przypadku kłopotów z wynajmem samochodu. Przydatnych informacji z niemal wszystkich dziedzin – od bezpieczeństwa po kwestie zdrowotne i przyrodnicze - szukaj na stronach uczestników projektu.

          Źródło: strona policji

           

          50 propozycji wakacyjnych zabaw na dworze, w które powinno bawić się Twoje dziecko

          1. Wchodzenie na drzewo (Toż to sama rozkosz!)

          2. Pojechanie na wieś, by pokazać dziecku kurę, krowę, świnię. Niech dziecko zobaczy, że mleko pochodzi od krowy a nie "od" Biedronki. Nie masz rodziny na wsi? Dzisiaj to nie problem, gospodarstwa agroturystyczne czekają z otwartymi ramionami.

          3. Organizowanie wyścigów ślimaków

          4. Urządzenie pikniku w parku, na łące

          5. Spacerowanie w deszczu

          6. Bieganie z siatką za motylami

          7. Zrobienie błotko party, czyli dziury pełnej błota, w którym z rozkoszą można pobrudzić sobie ręce i nogi (TAK, pozwólmy wybrudzić się dzieciom!)

          8. Turlanie się z górki

          9. Granie w klasy

          10. Skakanie na skakance

          11. Plecenie wianków z kwiatów

          12. Granie w gumę

          13. Spanie w namiocie

          14. Spanie na balkonie (To są dopiero przeżycia!)


          15. Chlapanie się w kałuży

          16. Siedzenie przy ognisku

          17. Pieczenie kiełbasek nad ogniskiem

          18. Pływanie kajakiem, łódką, rowerkiem wodnym

          19. Zjedzenie lodów na kolację

          20. Zakopanie kogoś w piasku na plaży

          21. Wycie do książyca (megaodprężająca czynność )

          22. Puszczanie kaczek na wodzie z kamieni

          23. Zjedzenie owoców prosto z krzaka, drzewa (Tak, nieumytych!)

          24. Puszczenie latawca, lampiona

          25. Zagranie w kapsle

          26. Zabieranie wody do piaskownicy

          27. Zbudowanie zamku z piasku

          28. Szukanie skarbów

          29. Zakopanie własnych skarbów

          30. Napisanie listu w butelce i wrzucenie go do morza, rzeki

          31. Włożenie sobie kwiatka za ucho

          32. Zrobienie kolczyków z czereśni

          33. Przyczepienie sobie "nosków" klonu do własnego nosa

          34. Pójście na ryby

          35. Szukanie kijanek

          36. Słuchanie rechotu żab

          37. Spacer nocą przy świetle księżyca (ok, można wziąć latarkę)

          38. Zasadzenie rośliny i opiekowanie się nią (niesamowite, jak dzieci potrafią dbać o kwiaty i warzywa!)

          39. Zbudować w ogrodzie, na łące, na balkonie(!) domku ze starych firanek, apaszek, szmatek

          40. Zbudowanie w lesie szałasu

          41. Pójście do lasu na jagody

          42. Malowanie kredą po chodniku

          43. Rysowanie kijem śladów na piasku

          44. Układanie obrazów z kamieni

          45. Poszukiwanie czterolistnej koniczyny

          46. Granie na źdźble trawy

          47. Bujanie się na stojąco na huśtawce (To naprawdę nie jest tak niebezpieczne jak myśli większość rodziców!)

          48. Chodzenie boso po łące

          49. Polowanie na robale

          50. Leżąc na trawie odgadywanie kształtów chmur


          https://mamadu.pl/blogi/lidkamadalinska/119609,50-propozycji-na-spedzenie-czasu-w-wakacje

           

          Wszystkim dzieciom oraz rodzicom

          życzymy bezpiecznych, wspaniałych wakacji, pełnych radości,

          słońca i aktywnego wypoczynku.

           

          MAJ

          Maj we Święta obfituje
          Więc kalendarz się raduje
          Bo ma kartki kolorowe
          Na czerwono zabarwione


          Pierwszy maja – Święto Pracy
          Więc świętują dzień rodacy
          W Europie całej znany
          Narodowym jest nazwany


          Drugi maja – Flagi Święto
          Więc powiewam rozciągniętą
          Flagą biało – czerwoną
          Przez siebie zrobioną

          W dniu trzeciego, też majowa
          Konstytucja uchwalona
          Od tej pory prawa znamy
          Obowiązków przestrzegamy


          Potem data ósmy, w maju
          Pokonanie wrogów kraju
          Odzyskanie Niepodległości
          Po wojnie pokój w Polsce zagościł


          Dziewiąty maja – też data znana
          Świętuje Unia krajów zbratana
          Dwadzieścia osiem państw w Europie
          Święto Unii jest na topie

          Na tym koniec dat patriotycznych
          W miesiącu maju tak bardzo licznych
          Maj wiele jeszcze innych świąt ma
          Kalendarz wszystkie dobrze je zna…


          Autor: Agata Dziechciarczyk

           

          11 MAJA - URODZINY LUCYNY KRZEMIENIECKIEJ - PATRONKI NASZEGO PRZEDSZKOLA

          Lucyna Krzemieniecka, właśc. Wiera Zeidenberg (ur. 11 maja 1907 w Warszawie, zm. 22 września 1955 tamże) – polska pisarka, autorka utworów dla dzieci, poetka.
          Studiowała polonistykę i romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała na łamach pisma Głos Prawdy w 1926 roku. Związana z Kwadrygą. Okupację niemiecką spędziła w Warszawie, a powstanie warszawskie w okolicach stolicy. Po wojnie związana ze Świerszczykiem, Płomykiem, Płomyczkiem, Teatrem „Baj” i Polskim Radiem. Laureatka Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Spoczywa na Powązkach - Cmentarzu Wojskowym w Warszawie (kw. 2B-9-2).
          Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

          Publikacje
          1932: Cudowne okulary
          1932: Bajdy ciotki Adelajdy
          1935: Historia cała o niebieskich migdałach
          1936: Z przygód krasnala Hałabały (lektura szkolna we wczesnych klasach szkoły podstawowej
          za PRL-u)
          1951: O tym jak się rzep do psiego ogona przyczepił
          1952: Jak to nad Bałtykiem bywa
          1952: Słomkowy łańcuszek
          1953: W rodzinnej wiosce
          1954: O czym cyka świerszcz z kącika

           

          26 MAJA - DZIEŃ MAMY

          DLA MAMY
          Mamo, mamo dziś wszystkie dzieci,
          niosą tobie życzeń bukiecik.
          Serduszka gorące, kwiatuszki pachnące
          co wyrosły na naszej łące.
          Niech te kwiatki powiedzą same,
          jak my bardzo kochamy mamę.
          Rumianki i bratki, stokrotki, bławatki
          niech ucieszą serce mej matki.

           

          KOCHAM CIĘ MAMO!

          Kiedy byłam jak kropelka,

          czułam serca Twego bicie.

          I wiedziałam jak jest wielka

          miłość, która daje życie.

          ref.: Kocham Cię, kocham Mamo,

          wiem, że Ty czujesz to samo!

          Kiedy byłam jak kwiatuszek

          "mama" głośno powiedziałam.

          słów rozwinął się kłębuszek,

          które bardzo pokochałam.

          ref.: Kocham Cię, kocham Mamo...

          Kiedy będę bardzo duża,

          to przytulę Mamo Ciebie.

          I zawołam: -żadna burza

          nie oddali nas od siebie!

          ref.: Kocham Cię, kocham Mamo...

          KWIECIEŃ

          1 kwietnia

          Prima aprilis (z łac. prima (dies) Aprilis oznacza dosłownie pierwszy (dzień kwietnia), dzień żartów – obyczaj obchodzony pierwszego dnia kwietnia w wielu krajach świata. Polega on na robieniu żartów, celowym wprowadzaniu w błąd, nabierania kogoś, konkurowaniu w próbach sprawienia, by inni uwierzyli w coś nieprawdziwego. Tego dnia w wielu mediach pojawiają się różne żartobliwe informacje. Pochodzenie tego zwyczaju nie jest dokładnie wyjaśnione.

           

          2 kwietnia

          Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (ang. World Autism Awareness Day, WAAD) – święto obchodzone corocznie 2 kwietnia z inicjatywy Kataru w osobie Jej Wysokości Mozah, małżonki emira Hamada ibn Chalifa as-Sani, popartej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 18 grudnia 2007 i opublikowaną 21 stycznia 2008 roku.
          Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Wizja i inicjatywy Jej Wysokości pomogły w realizacji praw dzieci niepełnosprawnych i ich społeczności, zarówno w państwach arabskich, jak i na całym świecie
          Obchody Dnia są również okazją do globalnego politycznego zaangażowania i bardziej efektywnej współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie. Podstawowe założenia obejmują zwiększenie potencjału zaspokajania szczególnych potrzeb osób dotkniętych autyzmem, umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób dotkniętych autyzmem.

          Czym jest
          autyzm?

          Jakie są objawy autyzmu? Czy znane są przyczyny autyzmu? Czy spektrum autyzmu powoduje trwałe zmiany w funkcjonowaniu dziecka? Są to wielokrotnie zadawane pytania dotyczące autyzmu. Najczęściej wiążą się z zaniepokojeniem rodziców, których dziecko przejawia nietypowe zachowania. Warto poznać podstawowe fakty na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu.


          Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba z autyzmem jest indywidualnością, a wymienione wcześniej cechy mogą występować w różnym natężeniu.
          Dotyczy wielu obszarów funkcjonowania dziecka i sprawia, że osoby nim dotknięte rozwijają się inaczej. Autyzm jest obecnie diagnozowany w Polsce u 1 na 100 dzieci.


          Objawy autyzmu dotyczą w dużej mierze sfery komunikacji. Dziecko z autyzmem może mieć problemy z nawiązywaniem kontaktów oraz zwykłą rozmową z innymi.
          Wiele dzieci z autyzmem ma opóźniony rozwój mowy lub nie mówi wcale. Często nie patrzą w oczy, nie reagują na swoje imię. Duże trudności może sprawić zrozumienie intencji i zachowań ludzi w najbliższym otoczeniu. Autyzm u dzieci może przejawiać się również problemem w wyrażaniu własnych emocji i rozumieniu wewnętrznych przeżyć. Na pierwszy rzut oka może się mylnie wydawać, że osoby ze spektrum autyzmu nie lubią kontaktu z ludźmi, w rzeczywistości zazwyczaj chcą nawiązywać przyjacielskie relacje, jednak sprawia im to trudność ze względu na posiadanie niewystarczających umiejętności w tym zakresie.
          Objawy autyzmu
          Pierwsze sygnały autyzmu u dziecka można zauważyć przed 3 rokiem życia. To wtedy rodzice dostrzegają, że ich dziecko rozwija się inaczej. Zdarza się jednak, że pierwsze niepokojące objawy pojawiają się już w okresie niemowlęcym.
          Na jakie niepokojące sygnały zwrócić uwagę?
          Charakterystycznymi objawami mogącymi predysponować do zaburzeń ze spektrum autyzmu jest brak kontaktu wzrokowego i niezainteresowanie obecnością innych ludzi. Jest to często deklarowane przez rodziców jako jedno z pierwszych niepokojących zachowań zaobserwowanych u dziecka.
          Dzieci z autyzmem często nie podążają wzrokiem za pokazywanymi przedmiotami, nie reagują na inicjowaną zabawę i wykorzystują zabawki w nietypowy sposób (np.: układanie zabawek w ciągi, przyglądanie się elementom przedmiotu, stukanie przedmiotami lub machanie nimi). Autyzm u dziecka może objawiać się również brakiem interakcji. Dziecko nie robi pa pa, nie przesyła buziaczków.
          Znaczne trudności sprawia mu naśladowanie osób w jego otoczeniu. Częstym symptomem mogącym sugerować autyzm jest sytuacja, gdy dziecko zaczyna mówić znacznie później niż rówieśnicy. Zdarza się również, że dzieci, które zaczynały mówić pierwsze słowa, przestają się komunikować.


          Pierwsze sygnały autyzmu
          Twoje dziecko:

          Nie mówi lub ma kłopoty z mówieniem

          Nie wchodzi w relacje i interakcje z innymi ludźmi

          Przejawia stereotypowe zachowania i zabawy (Na przykład: trzepie rączkami, używa nietypowych przedmiotów do zabawy, układa zabawki w długie rzędy).

          Nie nawiązuje kontaktu wzrokowego

          Nie naśladuje

          Nie wykonuje prostych poleceń (usiądź, daj)

          Ma trudność z koncentracją uwagi


          Jeżeli zauważysz, któreś z powyższych sygnałów u swojego dziecka, poproś o skierowanie do placówki oferującej diagnozę lub skorzystaj z prywatnych poradni.


          Spektrum autyzmu
          W przypadku autyzmu mówi się o spektrum zaburzeń, ponieważ nie istnieje jeden wzorzec poziomu funkcjonowania charakteryzujące osoby z autyzmem. Mogą one być wręcz diametralnie różne, pomimo takiej samej diagnozy.
          Oznacza to, że autyzm może przyjmować zupełnie inną postać, od łagodnych objawów, po bardzo nasilone, utrudniające funkcjonowanie w każdej sferze życia.
          Jeżeli zaobserwujemy, którykolwiek ze wskazanych sygnałów, powinniśmy skonsultować to z odpowiednim specjalistą. Wystąpienie sygnałów nie musi świadczyć o autyzmie, dlatego warto wszystkie nasze wątpliwości niezwłocznie skonsultować.


          Autyzm nie jest chorobą, a zaburzeniem rozwoju. Towarzyszy osobie przez całe życie. W związku z tym nie ma możliwości wyleczenia go. Natomiast dzięki oddziaływaniom terapeutycznym można poprawić funkcjonowanie osób ze spektrum autyzmu.


          Autostymulacja
          Autostymulacja bardzo często towarzyszy dzieciom z autyzmem. Są to zachowania mające na celu dostarczenie sobie doznań sensorycznych. Podczas autostymulacji dziecko koncentruje na nich maksimum swojej uwagi i zazwyczaj nie jest w stanie skupić się na przetwarzaniu innych bodźców z otoczenia.
          Zachowania te mogą stymulować każdy z pięciu zmysłów. Przykładem takich autostymulacji może być podskakiwanie, machanie rękami, uderzanie w stół, rytmiczne kiwanie się w różnych kierunkach, czy chodzenie po okręgu. Autostymulacja może występować w sposób ciągły, bądź pojawiać się tylko w specyficznych momentach takich jak znudzenie, zaniepokojenie lub odczuwanie stresu.


          Życie w schemacie
          Osoby z autyzmem bardzo często opracowują swoje schematy zachowań w danej sytuacji. Zdarza się, że w sytuacji zmiany, gdy wypracowany wcześniej schemat zachowań nie może się spełnić, prowadzi to do ogromnego niepokoju.
          Schematy zachowań często przypominają rytuały, które mogą się wiązać z codziennymi sytuacjami takimi jak wyjście do sklepu, droga do szkoły czy nawet zadawania tego samego pytania. Dziecko z autyzmem może oczekiwać tej samej odpowiedzi, za każdym razem, gdy je zadaje, co w rozmowie zazwyczaj bywa niemożliwe.
          Schematy zachowań bardzo często pozwalają osobom z autyzmem odnaleźć się w typowych czynnościach dnia codziennego jak np. nalewanie do szklanki tej samej ilości napoju, czy ubieranie się zawsze w tej samej kolejności.
          Dodatkowo dzieci z autyzmem bardzo przywiązują się do harmonogramu dnia, którego przebieg punkt po punkcie daje poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Przywiązują wtedy bardzo dużą wagę do punktualnego przebiegu każdej z zaplanowanych czynności, by udało się zrealizować każdą z nich.


          Autyzm u dorosłych
          Zazwyczaj autyzm zostaje zdiagnozowany we wczesnych latach życia, natomiast zdarzają się sytuacje gdy diagnoza zostaje przeprowadzona dopiero u dorosłych osób. Do diagnozy osób dorosłych wykorzystuje się narzędzia i pomoce diagnostyczne dostosowane do wieku osoby. Szczególną uwagę zwraca się również na jej codzienne funkcjonowanie.
          Podobnie jak dzieci z autyzmem, osoby dorosłe mogą mieć trudności z relacjami międzyludzkimi, przekazywaniu komunikatów werbalnych czy wykazywać niechęć do zmian. Osoby dorosłe, u których autyzm został zdiagnozowany wcześniej, dzięki wprowadzeniu oddziaływań terapeutycznych mogą nabyć umiejętności pozwalające im żyć samodzielnie, pracować i funkcjonować w społeczeństwie.


          Autyzm wpływa na całe życie. Dlatego tak ważna jest akceptacja i zrozumienie. Bo razem możemy stworzyć lepszy świat dla osób z autyzmem!


          Źródło: https://jim.org/autyzm/czymjest/?gclid=EAIaIQobChMIr56dy_Gr4QIVGImyCh37EQwnEAAYASAAEgKFD_D_BwE

           

          7 kwietnia świętujemy Światowy Dzień Zdrowia. Warto przy tej okazji sprawdzić, co na temat zdrowia i higieny osobistej wiedzą przedszkolaki. O zdrowiu jeszcze nigdy nie powiedziano za dużo, dlatego wykorzystując dziecięcą ciekawość i zdolność do zadawania tysiąca pytań, można przybliżyć im podstawowe zagadnienia związane ze zdrowiem i odpornością.

          Wielkanoc
          Współcześnie Wielkanoc łączy się z wieloma tradycjami i zwyczajami ludowymi. Wciąż żywe są śniadania wielkanocne. Tworzy się pisanki, święci pokarmy i tworzy piękne wielkanocne palmy. Nie maleje popularność śmigusa-dyngusa.
          Liturgicznie Wielkanoc rozpoczyna się wraz z Wigilią Paschalną, a więc w sobotę po zmroku. Uroczysta procesja rezurekcyjna odbywa się - zależnie od regionu - w okolicach północy lub o świcie w niedzielę.
          W Polsce tradycyjnie oba wielkanocne dni - a więc niedziela i poniedziałek - są ustawowo świętami.

          Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia.
          Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Nasze życie jest od niej uzależnione. Ziemia nas żywi oraz stanowi istotę naszej egzystencji - naszej
          i naszych dzieci. Z tego powodu musimy o nią dbać, nie tylko 22 kwietnia, ale w każdy dzień.
          Pamiętaj o tym!!

          Recykling, recyklizacja (ang. recycling) – jedna z metod ochrony środowiska naturalnego. Jej celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów. Materiały, które nadają się do ponownego wykorzystania, bywają opatrzone kodem recyklingu.

          „Eko-przedszkolak” P. Główczyńska


          Czyste łąki, lasy, woda
          Taka chce być dziś przyroda
          Wtedy słońce jaśniej świeci i uśmiecha się do dzieci
          Dbaj więc razem z kolegami
          By przyrody tej nie zranić
          Nie rozrzucaj śmieci wkoło
          Bo nie będzie jej wesoło
          I świat cały smutny będzie
          Kiedy brudno będzie wszędzie
          Czyś więc małym czy starszakiem
          Bądź dziś Eko-przedszkolakiem!

          MARZEC

          Dzień Kobiet - coroczne święto obchodzone 8 marca od 1910 roku. Pierwszy dzień kobiet obchodzony był 28 lutego 1909.

           

           

          6 marca - Dzień Logopedy

          Europejski Dzień Logopedy obchodzony jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Święto ma na celu zachęcenie rodziców, by nie zwlekali z konsultacją u specjalisty dziecka, które ma problem z mówieniem.


          Z tej okazji zapraszamy państwa na konsultacje, które odbędą się w naszym przedszkolu 13.03 w godzinach 15.30 – 16.30

          PRZEDWIOŚNIE
          Nadeszła kapryśna pora roku, która jest okresem czasu między zimą a wiosną. To przedwiośnie. Dni choć dłuższe i cieplejsze, to jednak wciąż jeszcze szare, ponure i smutne. Raz płaczą deszczem, to znów sypią śniegiem. Figlarne słońce to przygrzewa, to chowa się za chmury. Drzewa i krzewy są jeszcze sczerniałe i brunatno – szare, lecz widać już pierwsze pąki. Ulice i drogi toną w błocie. Plucha dokucza wszystkim. Czasem wiatr swawolnik znienacka przeleci, osusza wtedy kałuże, pola i drogi. Słonko i wiatr mają pełne ręce roboty. Chociaż jest pogoda nieznośna, to jednak w powietrzu czuć zapach zbliżającej się wiosny. Przedwiośnie wywołuje nastrój oczekiwania i budzi nadzieję, że lada dzień rozgości się inna, lepsza pora roku.

          Spróbuj razem z rodzicem rozwiązać zagadki związane z przedwiośniem. Życzymy dobrej zabawy!


          Jeszcze śpi wszystko, co żyje,
          jeszcze nic nie rośnie,
          a on śmiało śnieg przebije –
          powie nam o wiośnie! (przebiśnieg).


          Jaki kwiatek zakwitnie na śniegu? (przebiśnieg)


          Jakie ptaszki już przyleciały i głodują na przedwiośniu? (skowronki)


          Kto składa na sadzawce skrzek? (żaby)


          Młody juhas w górach chwycił się za głowę,
          gdy zobaczył w śniegu kwiaty fioletowe. (krokusy)


          Spadły w las białe gwiazdki.
          Jest ich tyle ... tyle ...
          Zgadnij jaki to kwiatek
          Wiadomo…(zawilec)


          Jaki kolczasty zwierz obudził się – czy wiesz?... (jeż)


          Przeleciał szary ptaszek – nad polem
          zaśpiewał jak dzwonek.
          Znają go dobrze dzieci –
          to jest ... (skowronek)


          Kiedy przedwiośnie – ku ziemi rośnie.
          Gdy słonko grzeje – kap... kap... łzy leje! (sopel lodowy)


          Do jakich kotów w odwiedziny przylatują pszczoły? (wierzbowych)


          Mleczka nie piją, myszek nie jedzą
          te bure kotki, co na drzewie siedzą! (Kotki wierzbowe, bazie)

          21 marca - Pierwszy Dzień Wiosny!

          Oficjalnie za pierwszy dzień kalendarzowej wiosny uważany jest 21 marca. Ta astronomiczna zaczyna się w momencie gdy Słońce przekracza równik. Jest to moment zwany przez astronomów równonocą wiosenną i przeważnie ma miejsce około 20 marca.

          Jako, że pierwszy dzień wiosny związany jest z końcem zimy i przebudzaniem się przyrody do życia, miał on przez wieki ogromny wpływ na ludzi. To bogate w obrzędy powitanie wiosny. Niektóre z nich, np. topienie „Marzanny” jest znane i praktykowane do dzisiaj.

          Słowiańska historia
          Nasi słowiańscy przodkowie szczególnie dużo uwagi poświęcali Matce Ziemi. Towarzyszące mu magiczne obrzędy miały wnieść do domów energię i radość życia, oraz zapewnić dobry urodzaj i powodzenie na cały rozpoczynający się rok. Najbardziej powszechnym i znanym zwyczajem było topienie lub palenie słomianej kukły, zwanej Marzanną. Gałgan symbolizował przepędzenie zimy. Zazwyczaj czyniono to tuż po wszczęciu hałasu. Tupano, kołatano na kołatkach, trzaskano z batów łącząc powstały hałas z donośnym śpiewem.

          LUTY

          Międzynarodowy Dzień Pizzy przypada na 9 lutego (sobota)

          Zdjęcie kuchnia lidla
          Wielu z nas dałoby się nieraz pokroić za kawałek pizzy, nic więc dziwnego, że ten okrągły przysmak doczekał się swojego święta. Nie znaczy to bynajmniej, że w pozostałe dni obowiązuje abstynencja – codziennie, bowiem sprzedawanych jest na świecie ok. 13 milionów pudełek pizzy. Najpopularniejszym rodzajem serowego smakołyku jest niezmiennie margherita (jeden z wariantów pizzy neapolitańskiej). Swoją nazwę zawdzięcza królowej Włoch – Marghericie Sabaudzkiej – która w 1889 roku podczas wizyty w Neapolu miała zasmakować pierwszej współczesnej pizzy, przygotowanej na jej cześć przez miejscowego piekarza. Dziś neapolitana chroniona jest certyfikatem TSG (ang. „świadectwo szczególnego charakteru”) wydawanym przez Komisję Europejską. Oznacza to, że tę odmianę włoskiego specjału przyrządzać można wyłącznie według ściśle określonej, tradycyjnej receptury. Bo z pizzą jest jak z zespołem rockowym: liczy się doskonały skład i wyśmienite kawałki.

          ( zdjęcie z radia 5)


          Tłusty Czwartek
          To ostatni czwartek przed wielkim postem rozpoczynającym się w Środę Popielcową. Rozpoczyna on ostatni tydzień Karnawału. Ze względu na zależność od daty Wielkanocy jest on świętem ruchomym.
          Wedle tradycji w Tłusty Czwartek dozwolone jest objadanie się. Obecnie najpopularniejszymi potrawami w tym dniu są, oczywiście, pączki oraz faworki(inaczej chrust).

          Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania:
          Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną.
          Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!
           Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie.
           Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie
          wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni.
           Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew.
           Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru.
           Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy.
           Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób.
           Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo.
           Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego.
           Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała.
           Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem.
           Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy.
           Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie.
           Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.
          Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.

           

          Kreatywne spędzanie wolnego czasu nie nie musi obciążąć domowego budżetu. Oto sposoby na tanie spędzanie wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi.

          Mroźna pogoda za oknem sprawia, że częściej mamy ochotę wybrać się do kina czy restauracji. Oczywiście można sobie na to pozwolić, ale jeśli dbamy o domowe finanse, to lepiej robić to rzadziej. Istnieją jednak sposoby na to, aby spędzać wolny czas aktywnie, ale bez wydawania pieniędzy.

          Wspólne gotowanie

          Wizyta w restauracji dla całej rodziny czy grupy przyjaciół zazwyczaj kosztuje kilkaset złotych. Warto zorganizować sobie wspólne gotowanie w domu. Można wraz z dziećmi ulepić pierogi lub upiec pizzę. Taka uczta dostarczy wiele radości zarówno podczas jej przygotowywania, jak i konsumowania. Wspólne gotowanie będzie kosztowało tylko tyle, ile wszystkie składniki.

          Karaoke

          Najwygodniej jest podłączyć komputer do telewizora i wyświetlić dostępne za darmo w internecie nagrania znanych przebojów wraz z tekstem. Teraz wystarczy zaprosić znajomych i razem pośpiewać polskie lub zagraniczne utwory. Dobra zabawa gwarantowana!

          Sport w plenerze

          Dużo łatwiej jest uprawiać sport w plenerze, gdy temperatura jest przyjemnie wysoka. Jeśli jednak chcemy aktywnie spędzać czas, nie warto zimą z tego rezygnować. Jeśli nie ma śniegu, możemy wybrać się na krótką wycieczką, spacer albo zwiedzanie miasta. Natomiast gdy spadnie biały puch, warto wybrać się z dziećmi na sanki. Jeśli tylko mamy odpowiedni sprzęt w domu, to taka rozrywka nic nie kosztuje, a daje mnóstwo frajdy zarówno i dzieciom i dorosłym. Gdy temperatura spada poniżej zera, w wielu miastach władze organizują lodowisko.

          Gry planszowe

          Gry planszowe wracają do łask. Raz wydane kilkadziesiąt do stu złotych dostarczy rozrywki na wiele wieczorów.

          A jakie gry planszowe warto kupić? Polecamy przetestować „Wsiąść do pociągu”, która jest naprawdę wciągającą grą strategiczną. Karciana gra „Dobble” nadaje się na rozkręcenie imprezy, ale także wspólne zabawy z dziećmi. Nieśmiertelne „Monopoly” nauczą najmłodszych zarządzania pieniędzmi, a dorosłym pozwolą zobaczyć, jak to jest wydawać miliony. Jeśli nie chcemy wydawać żadnych pieniędzy na kupno gier, to warto przypomnieć sobie zabawy, do których potrzebna jest tylko kartka papieru i długopis. Polecam zagrać w „państwa - miasta”, „statki” albo „kalambury”.

          Kino w domu
          Możemy sobie zorganizować maraton filmowy w domu. Warto wrócić do hitów sprzed lat, które są dostępne za darmo w internecie albo wykupić pakiet dostępu do platformy z filmami, który kosztuje kilkanaście złotych miesięcznie. Kolekcjonowanie wspomnień Często podczas codziennych zajęć zapominamy o kontakcie z najbliższymi. Kolejnym sposobem na darmowe, ale jakże cenne spędzanie wolnego czasu jest odwiedzenie babci lub dziadka. Warto posłuchać historii z ich młodości, które pewnie okażą się bardzo interesujące. A seniorzy z pewnością docenią czas, który zdecydowaliśmy się im poświęcić. Nawet gdy nie mamy zbyt dużo pieniędzy, nie pozwalajmy sobie na ciągłe siedzenie przed telewizorem. Wykorzystajmy ten czas produktywnie. Warto zainspirować się przedstawionymi przeze mnie sposobami na darmowe spędzanie wolnego czasu.

          https://www.salon24.pl/u/budzet-domowy/830586,10-pomyslow-na-spedzanie-wolnego-czasu-bez-wydawania-pieniedzy

          STYCZEŃ

          Witamy w Nowym Roku!

          Święto Trzech Króli
          6 stycznia obchodzimy święto Objawienia Pańskiego, potocznie nazywane Świętem Trzech Króli, czyli święta, w którym Jezus objawił się człowiekowi.

          Tego dnia Trzej mędrcy ze wschodu dotarli do Betlejem, miejsca narodzin Jezusa, by oddać mu hołd. Na pamiątkę tego wydarzenia Kościół ustanowił właśnie święto Epifanii (Objawienia Pańskiego). Jest to jedno z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół. Co ciekawe, dawniej tego dnia obchodzono Święto Bożego Narodzenia i było to również święto Chrztu Pańskiego.
          Święto Trzech Króli - symbolika
          Według chrześcijan Objawienie Pańskie ma swoją symbolikę: jest pokłonem zarówno części świata pogan, jak i ludzi z różnych warstw społecznych oraz narodowych w ogóle - stąd dużo późniejsze przedstawienie Mędrców (Magów), jako trzech osób, z których jedna jest czarna, druga młoda, a trzecia stara, przed Bogiem Wcielonym. Wśród takiej rodziny ludzkiej narodził się Chrystus ze swą zbawczą misją, a ona w swych przedstawicielach przybyła z różnych stron, aby złożyć mu hołd. Dlatego w tradycji chrześcijańskiej jeden z magów jest czarnoskóry (od XIV w.).
          Święto Trzech Króli - zwyczaje
          Zwyczaj święcenia tego dnia złota i kadzidła wykształcił się na przełomie wieków XV i XVI wieku. Poświęcanym kadzidłem, którym była żywica z jałowca, okadzano domy i obejście, co miało znaczenie symbolicznego zabezpieczenia go przed chorobami i nieszczęściami. W tym samym celu poświęconym złotem dotykano całej szyi. Po uroczystym obiedzie podawano ciasto z migdałem. Ten, kto go odnalazł w swoim kawałku, zostawał „królem migdałowym”. Znany był też zwyczaj chodzenia dzieci z gwiazdą, które pukając do domów, otrzymywały rogale, zwane „szczodrakami”. Śpiewano przy tym kolędy o Trzech Królach. Przy kościołach stały stragany, sprzedawano kadzidło i kredę. Od XVIII wieku upowszechnił się także zwyczaj święcenia kredy, którą zwyczajowo w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich pisano litery: C†M†B lub K+M+B oraz datę bieżącego roku. Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), choć święty Augustyn tłumaczy je jako Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu) albo skrótem imion trzech mędrców przekazanych przez legendę średniowieczną: Kacpra, Melchiora i Baltazara.
          W wielu miastach w Polsce dzień Objawienia Pańskiego świętowany jest przez Orszak Trzech Króli: uliczne jasełka, połączone ze wspólnym kolędowaniem rodziców i dzieci.

          14 stycznia odchodzimy Dzień Osób Nieśmiałych.

          Każdy z nam w swoim życiu znalazł się w sytuacji onieśmielenia. Jest to normalny stan naszego umysłu,
          jak również cecha osobowości nad którą trzeba dużo pracować. W stan zakłopotania może wprowadzić nas wszystko, pani na lekcji, która wzywa do odpowiedzi,
          podejście do osoby która w jakiś sposób staje się nam bliska lub wręcz przeciwnie – obca. Nieśmiałość to nie choroba, to brak pewności w kontaktach interpersonalnych. Jak pisał amerykański psycholog Philip Zimbardo, nieśmiałość okalecza duszę – wpływa na to bojaźliwość, nadmierna ostrożność względem nieznanych osób, bądź przedstawicieli drugiej płci. Odczuwany dyskomfort często prowadzi do frustracji, zaniżenia własnej wartości, życia w przeświadczeniu, że nic nam nie wychodzi i do niczego się nie nadajemy. Z drugiej strony nieśmiali uchodzą za osoby skromne, wrażliwe, nie wywołujące konfliktów oraz umiejące dochować tajemnic. Jeśli jesteś osobą nieśmiałą nie załamuj się, bądź asertywny w tym co robisz, nie bądź odludkiem bojącym się ludzi, zacznij rozmawiać a na pewno poczujesz się lepiej.

           

          Dzień Babci – święto obchodzone dla uhonorowania babć;
          w dzień ten wnuki składają życzenia swoim babciom, obchodzone 21 stycznia
          Dzień Dziadka – świeckie święto, obchodzone w Polsce

          22 stycznia w celu uhonorowania dziadków.

          „Czas jak koło szybko krąży,

          rok za rokiem szybko mija.

          Z życzeniami wnuczek dąży,

          niech Wam tylko szczęście sprzyja.”

           

          DLA BABCI I DZiADKA


          Z babcią jest wesoło, zawsze się uśmiecha
          I przyrządza smakołyki, ciągle w garnkach miesza
          Potem palce liżą , kochające wnuki.
          Gdy babunie rozpieszczają małe łakomczuchy!
          Moja babcia jest jak wróżka , zna różne zaklęcia
          Potrafi urządzać nieziemskie przyjęcia.
          Dziś na przykład powiedziała, że kosmitów trzech spotkała
          Więc ja na to: eee, gadanie!
          Babcia mówi: pomóż wnusiu, oni wpadli na śniadanie!
          Mój dziadek buja w obłokach, opowiada o planetach o ich wadach i zaletach
          Chyba jest też ekologiem , lubi ptaszki, kwiatki, drzewa
          I do tego jeszcze śpiewa.

           

          BABCIA I DZIADEK - Małgorzata Karolewska

          Babcia, dziadek, niebywałe - życie z nimi jest wspaniałe.

          Nie wiem, czy mnie zrozumiecie, lecz wspaniale jest na świecie.

          Kiedy babcia, już od rana chodzi przy mnie roześmiana.

          Zawsze mi przebacza psoty, a gdy dręczą mnie kłopoty,


          To przytuli, porozmawia, niespodzianki wciąż mi sprawia,

          To cukierki a to książka, lub sukienka, nowa wstążka.

          Dziadek ją w tym wszystkim wspiera, chociaż czasem tak spoziera,

          Jakby chciał na moje figle krzyknąć, ach ty mały szczygle.

          Jednak uśmiech się pojawia i to wszystko właśnie sprawia,

          Że tak kocham ich szalenie, tego zdania już nie zmienię.

          GRUDZIEŃ

          3 grudnia - Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych


          3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.
          Został on ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów
          Zjednoczonych.
          Ustanawiając Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ONZ chciała
          zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność
          działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.
          W roku 2006 na Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych została
          przyjęta Konwencja Praw Osób Żyjących z Niepełnosprawnością. Według
          dokonanych zapisów osoby niepełnosprawne mają prawo do: wolności i
          bezpieczeństwa, swobody poruszania się i do niezależnego życia, do ochrony
          zdrowia, życia prywatnego i rodzinnego, edukacji oraz prawo do udziału w
          życiu politycznym i kulturalnym. W konwencji znalazły się również inne
          niezwykle ważne zapisy, a dotyczące równego dostępu do przestrzeni i
          budynków użyteczności publicznej, transportu, informacji i komunikacji.

           

           

          4 grudnia Dzień Górnika


          Barbórka to inaczej Dzień Górnika, święto wszystkich górników obchodzone w dniu świętej Barbary z Nikomedii, które przypada na 4 grudnia . W Kościele katolickim ma rangę wspomnienia dowolnego, tzn. jest dniem obchodów o najmniejszym znaczeniu . W dniu tym swoje święto mają również przedstawiciele innych zawodów związanych z wydobywaniem paliw kopalnych, m.in. gazownicy i naftowcy.

          Święta Barbara
          Uważa się, że Święta Barbara z Nikomedii urodziła się w jednej z zamożnych rodzin pogańskich. Jej ojciec Dioskur był wrogiem chrześcijaństwa i pragnął uchronić swoją córkę przez wpływami religii. Zamierzenie to nie udało się za sprawą jednego z nauczycieli Barbary, z którego rąk przyjęła chrzest. Gdy dowiedział się o tym Dioskur zaczął prześladować dziewczynę, a w końcu wydał własną córkę władzom rzymskim. Barbara mimo swojego cierpienia, do końca nie wyrzekła się wiary, umierając śmiercią męczeńską . Uważana jest za patronkę dobrej śmierci i trudnej pracy. Geneza jej patronatu być może związana jest z legendą, która głosi, że po jej ścięciu Dioskur został rażony piorunem, a grom skojarzono z wybuchami, na które narażeni są górnicy. Święta Barbara oficjalnie została w Polsce patronką górników dopiero w XVII wieku.

          Obchody Barbórki
          Obchody Barbórki rozpoczynają się mszą świętą. Tradycyjne są przemarsz orkiestry górniczej oraz biesiady piwne. W zabawach tych nie uczestniczą kobiety. Co roku wyrabiane są specjalne kufle, które po imprezie można zabrać do domu na pamiątkę. W dniu Barbórki wyróżnia się i symbolicznie nagradza zasłużonych górników. Święto ma wyjątkowe znaczenie w województwie Śląskim, nieodłącznie związanym z wydobyciem węgla, a także w Akademii Hutniczo-Górniczej w Krakowie

          Tam pod ziemią, w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników.

          Ciężka to praca czarnego człowieka, dzwonią kilofy, pot z czoła ścieka.

          Gdy nam słoneczko zagląda do domu,

          górnik pracuje w kopalni zmęczony.


          Za czarny węgiel i za sól białą

          chwała górnikom dzielnym, wytrwałym.

           

          Czwartek, 6 grudnia


          Dzień Świętego Mikołaja obchodzony jest niezmiennie 6 grudnia każdego roku w wielu krajach świata. W Kościele Katolickim jest to wspomnienie świętego Mikołaja z Miry .
          Współcześnie
          Obecnie znana postać Świętego Mikołaja z kultury masowej to dobrotliwy starzec mieszkający w Laponii, ubrany w czerwony strój obszyty kożuchem, z charakterystyczną czapką z pomponem tego samego koloru, często z okularami na nosie i długą białą brodą.
          Zgodnie z tradycją, co roku 6 grudnia, obchodzi się Mikołajki, kiedy to obdarowywane są wszystkie dzieci , ale prezenty mogą sobie wręczać także dorośli. Organizowane są różne imprezy, w tym również charytatywne.

           

          Początek astronomicznej zimy - najkrótszy dzień roku wypada 21 grudnia (trzeci piątek).
           

          Tradycje i obrzędy świąteczne
          - Boże Narodzenie

          Wigilia - wieczór wigilijny w tradycji polskiej jest najbardziej uroczystym i najbardziej wzruszającym wieczorem roku. Punktem kulminacyjnym przeżyć adwentowych w rodzinach chrześcijańskich jest wigilia Bożego Narodzenia. Posiada ona bardzo bogata liturgie domowa. Geneza tej liturgii sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Obrzędy te i zwyczaje mają, więc starą tradycję. Wigilie w ogóle znane były juz w Starym Testamencie. Obchodzono je przed każdą uroczystością, a nawet przed każdym szabatem. Było to przygotowanie do odpoczynku świątecznego. Izraelici zwali je "wieczorem".
          W Polsce wigilia weszła na stale do tradycji dopiero w XVIII wieku, Główną jej częścią jest uroczysta wieczerza, złożona z postnych potraw. Wieczerza ta ma charakter ściśle rodzinny. Zaprasza się czasami na nią, oprócz krewnych, osoby mieszkające samotnie.
          Wolne miejsce przy stole - znany i powszechny jest obecnie w Polsce zwyczaj pozostawiania wolnego miejsca przy stole wigilijnym. Miejsce to przeznaczone bywa przede wszystkim dla przygodnego gościa. Pozostawiając wolne miejsce przy stole wyrażamy również pamięć o naszych bliskich, którzy nie mogą świąt spędzić z nami. Miejsce to może również przywodzić nam na pamięć zmarłego członka rodziny.

          Pierwsza Gwiazda - w Polsce wieczerze wigilijna rozpoczynało się, gdy na niebie ukazała się pierwsza gwiazda. Czyniono tak zapewne na pamiątkę gwiazdy betlejemskiej, która według Ewangelisty, św. Mateusza, ujrzeli Mędrcy, zwani tez Trzema Królami.


          Łamanie się opłatkiem - najważniejszym i kulminacyjnym momentem wieczerzy wigilijnej w Polsce jest zwyczaj łamania się opłatkiem. Czynność ta następuje po przeczytaniu Ewangelii o Narodzeniu Pańskim i złożeniu życzeń. Tradycja ta pochodzi od prastarego zwyczaju tzw. eulogiów, jaki zachował się z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Wieczerza wigilijna nawiązuje do uczt pierwszych chrześcijan, organizowanych na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. Zwyczaj ten oznacza również wzajemne poświecenie się jednych dla drugich i uczy, ze należy podzielić się nawet ostatnim kawałkiem chleba. Składamy sobie życzenia pomyślności i wybaczamy urazy.

          Ilość potraw - według tradycji, ilość potraw wigilijnych powinna być nieparzysta. Aleksander Bruckner w słowniku etymologicznym języka polskiego podaje, ze wieczerza chłopska składała się z pięciu lub siedmiu potraw, szlachecka z dziewięciu, a u arystokracji z jedenastu. Wyjaśnienia tego wymogu były różne: 7 - jako siedem dni tygodnia, 9 - na cześć dziewięciu chórów anielskich itp. Dopuszczalna była ilość 12 potraw - na cześć dwunastu apostołów.


          Pasterka - kończy wieczór wigilijny, to msza odprawiana w kościołach dokładnie o północy. Zgodnie z tradycją upamiętnia ona przybycie do Betlejem pasterzy i złożenie przez nich hołdu nowo narodzonemu Mesjaszowi. Zwyczaj sprawowania bożonarodzeniowej liturgii nocnej wprowadzono w Kościele już w drugiej połowie V wieku. Do Polski dotarł on więc być może razem z chrześcijaństwem

          Kolęda - innym zwyczajem wprowadzonym i upowszechnionym przez Kościół, są odwiedziny parafian w okresie świąt Bożego Narodzenia składane przez proboszcza lub księży z parafii. Przynoszą oni dobrą nowinę, święcą i błogosławią dom oraz jego mieszkańców, w zamian zaś otrzymują symboliczną ofiarę nazywaną dawniej kolędą. Tradycja ta, znana już w średniowieczu, utrzymuje się w Polsce do czasów współczesnych. Być może po przyjęciu chrześcijaństwa Kościół wprowadził ją dla przeciwstawienia jej pogańskiemu zwyczajowi kolędowania.

          Wszystkim przedszkolakom i ich rodzinom życzymy zdrowych, spokojnych i magicznych Świąt Bożego Narodzenia a w nadchodzącym, nowym 2019 roku samych wspaniałych chwil!

          LISTOPAD

          "Dla tych, którzy odeszli" - Gellnerowa Danuta


          Dla tych,

          którzy odeszli w nieznany świat,

          płomień na wietrze

          kołysze wiatr.

          Dla nich tyle kwiatów

          pod cmentarnym murem

          i niebo jesienne u góry.

          Dla nich

          harcerskie warty

          i chorągiewek

          gromada,

          i dla nich ten dzień -

          pierwszy dzień listopada.

           

          Święto Zmarłych - 1 listopad


          Na kilka dni przed Świętem Zmarłych, niektóre grupy z naszego przedszkola udały się na cmentarz przy ul. Osińskiej w Żorach. Dzieci spacerując cmentarnymi alejkami, zatrzymały się przy mogile żołnierzy polskich, którzy zginęli w obronie Żor 1 września 1939 r. Przedszkolaki zapaliły znicze jako symbole pamięci o tych, którzy od nas odeszli.

           

          5 listopad

          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK


          Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.

           

          11 listopada mija 100 lat od odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Z tej okazji w naszym przedszkolu realizowany jest międzynarodowy projekt pt. "Piękna nasza Polska cała", w ramach którego organizujemy m.in. kąciki patriotyczne czy pokaz mody patriotycznej.

          Już 9 listopada, wspólnie z innymi placówkami w Polsce, przystąpimy do bicia ogólnopolskiego rekordu w śpiewaniu hymnu narodowego!


          Katechizm polskiego dziecka Władysław Bełza


          Kto ty jesteś? — Polak mały.
          Jaki znak twój? — Orzeł biały.
          Gdzie ty mieszkasz? — Między swemi.
          W jakim kraju? — W polskiej ziemi.
          Czym ta ziemia? — Mą ojczyzną.
          Czym zdobyta? — Krwią i blizną.
          Czy ją kochasz? — Kocham szczerze.
          A w co wierzysz? — W Polskę wierzę.
          Coś ty dla niej? — Wdzięczne dziecię.
          Coś jej winien? — Oddać życie.

           

          20 listopada – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka


          Dzieciaki w naszym kraju są przyzwyczajone, żeby świętować 1 czerwca. Tymczasem 20 listopada też mają ku temu okazję. Powszechny Dzień Dziecka nazywany jest także Dniem Praw Dziecka. Jest obchodzony w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 r. oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 r. Choć dzieciaki swój szczególny dzień mają 1 czerwca, Polska jako członek Światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych pragnie propagować datę 20 listopada, jako Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, by przypomnieć, że każde dziecko to Mały Człowiek, posiadający swoje prawa.

          Prawa dziecka

          Dziecko ma prawo do:

          wychowywania się w rodzinie,

          adopcji,

          oświaty i nauki,

          kultury,

          wypoczynku i rozrywki,

          ochrony zdrowia i opieki medycznej,

          wszechstronnego rozwoju osobowości,

          swobody wyznania, światopoglądu,

          dostępu do informacji,

          ochrony przed wyzyskiem i poniżającym traktowaniem (prawo do nietykalności osobistej),

          prywatności,

          równości.

          Prawa socjalne dziecka:

          prawo do zabezpieczenia socjalnego,

          prawo do możliwie najwyższego poziomu ochrony zdrowia,

          prawo do odpowiedniego standardu życia,

          prawo do wypoczynku,

          czasu wolnego, rozrywki i zabawy.

          W Polsce najważniejszymi aktami prawnymi gwarantującymi prawa dziecka są: Konstytucja RP, Konwencja o Prawach Dziecka, Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka.

           

          Andrzejki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji.


          Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież.

          PAŹDZIERNIK

          Jesień kreatywna dla rodziców i dzieci

          Jesień to czas hartowania się, zdobywania odporności na mroźne zimowe dni. Naprawdę warto wykorzystać każdą pogodę na spacery z maluchami. Jest teraz tak kolorowo i dynamicznie, że z pewnością nie będzie się nam nudzić. W słoneczne dni można urządzić zakopywanie się pod górą liści (to także piękna sceneria na robienie kolorowych zdjęć), wyścigi w grabieniu, granie w kasztanowe minibule, rzucanie żołędziami do celu itp. Wietrzne dni mogą wciąż jeszcze dać nam dużo zabawy z puszczeniem latawców. Może warto pomyśleć o tym, zanim przyjdzie zima i rozpoczną się zupełnie inne, śnieżne szaleństwa? Także, gdy pada, zachęcamy do wyjścia na zewnątrz! Nie mówcie, że nie macie kaloszy i peleryn. Dzieci wprost kochają skakanie do kałuż, rozchlapywanie deszczówki, grzebanie w błotku patykiem itd. Nie dajmy się zwariować, że zawsze wszyscy muszą być schludni i czyści. Ubierzmy się z maluchami w gorsze ciuchy i ruszajmy na podbój mokrego parku. Brudne dziecko to szczęśliwe dziecko! Jesienią można oczywiście bawić się też świetnie w domu. Znów warto powykorzystywać przyniesione ze spaceru skarby. Kasztany, żołędzie czy szyszki mogą nabrać charakteru, jako pionki czy towarzysze klocków. To także cudowne materiały „budowlane”, które zgrabnie można wrzucić łyżką koparki na wywrotkę i przewieźć w inne miejsce. Ze starszymi dziećmi można zrobić jesienny zielnik – przyklejając liście z różnych drzew, zasuszone kwiatki i zioła. Ta niespieszna zabawa łączy przyjemne z pożytecznym i staje się jesiennym czasem bliskości całej rodziny. Oczywiście szare jesienne wieczory to także świetny czas na wspólne zabawy, na które latem nie było czasu (bo przecież lepiej spędzało się czas na zewnątrz), a zimą nie będzie już ochoty (wyjście na śnieg będzie większą atrakcją). Odkopmy, więc nieco zapomniane klocki, drewniane tory, dłuższe książeczki, farby i pisaki. Dajmy się ponieść chwili i robić z dziećmi to, na co mamy ochotę. A za oknem niech wieje i pada!

           

          Bukieciki


          Posypały się listeczki dookoła

          , to już jesień te listeczki

          z wiatrem woła:

          Opadnijcie moje złote i czerwone,

          jestem jesień przyszłam tutaj,

          w waszą stronę.

          Lecą listki, lecą z klonu i kasztana.

          Będą z listków bukieciki

          złote dla nas.

          Nazbieramy, nastawiamy na stoliku

          tych jesiennych, tych pachnących

          bukiecików.


          Lucyna Krzemieniecka

           

          Kreatywne wykorzystanie darów jesieni

          Światowy Dzień Zwierząt - święto obchodzone 4 października


          Jak obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt?


          Dzień ustanowiony jest w celu zmiany zachowania i stosunku ludzi do zwierząt i uświadomienia człowiekowi, że zwierzę to istota żywa, czująca, która także ma swoje prawa. Obchody celebrują ekolodzy i organizacje działające na rzecz zwierząt. Po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w Polsce w 1993 roku. Podczas Światowego Tygodnia Zwierząt organizacje zachęcają do adopcji zwierząt, uświadamiają ludziom, co czeka bezdomne zwierzęta a także piętnuje znęcanie się nad nimi, czy szkolenie do walk i bezmyślne zabijanie.
          Miesiąc październik jest miesiące dobroci dla zwierząt.
          Warto się zastanowić, czy nie możemy pomóc jakiemuś pokrzywdzonemu przez los lub złych ludzi biedakowi, który mieszka w schronisku. Rozejrzyjmy się także w okolicy - może ktoś maltretuje swojego psa lub kota? Może warto interweniować? Pamiętajmy, że zwierzęta także czują, a swojego wybawiciela potrafią obdarzyć bezgraniczną miłością i oddaniem. Nie bądźmy obojętni! Pomóżmy! Czasem przekazanie 1% podatku może pomóc w uratowaniu życia poszkodowanym zwierzętom. Bo nie tylko o psach i kotach mowa. Są jeszcze inne zwierzęta hodowlane, które ludzie potrafią potraktować wyjątkowo okrutnie. Ot, jak choćby konie.

          Od 1 do 15 października prowadzimy w naszej placówce zbiórkę dla potrzebującychy i niechcianych zwierząt. Serdecznie zapraszamy do włączenia się w akcję i dziękujemy za okazane serce!

          Dzień Drzewa (ang. Arbor Day) – międzynarodowa akcja sadzenia drzew odbywająca się w coraz większej liczbie krajów na świecie. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw.
          W Polsce Dzień Drzewa odbywa się od około 2002 r w dniu 10 października. Jest organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne, szkoły i nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew, oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej
          W tym roku, z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uroczyście posadzony zostanie dąb.

          WRZESIEŃ

          Dzisiaj pierwszy dzień w przedszkolu
          Wszyscy w sali się zebrali
          Pani prosi by starszaki
          Z maluchami się poznali
          Potem dzieciom pokazuje –
          szatnię, kuchnię, nasze sale
          jak zachować się musimy
          byśmy czuli się wspaniale.

          Wciąż starszakom przypomina
          Dla maluchów bądźcie mili,
          by przedszkole i nas wszystkich
          Bardzo mocno polubili.

          W salach mamy piękne książki,
          I zabawki, klocki, gry
          Wszyscy o nie bardzo dbamy
          Niech przetrwają wiele dni.

          Dzieci w szatni mają znaczki
          W salach miejsca przy stoliczkach
          na półeczkach nowe książki
          A kredeczki są w koszyczkach

          Niech wam miło czas upływa
          Byście zawsze się zgadzali
          wszystkie chwile tu spędzone
          W swoich sercach zachowali.

           

          WITAJ, WITAJ PRZEDSZKOLE
          Przyjaźnie i wesoło, żegnamy rzekę i las.
          Ach! Witaj, witaj przedszkole, już czas do pracy czas.

          Pociąg jak wicher pędzi, dźwięczy piosenka kół.
          Z wakacji jadą dzieci do przedszkoli i do szkół.

           

          Pierwsze dni w przedszkolu – o czym warto wiedzieć


          - Rodzice muszą być pewni swojej decyzji o posłaniu dziecka do przedszkola. W obecności dziecka nie powinni poddawać w wątpliwość tego, czy dobrze czy źle robią. Dziecko momentalnie wyczuje nasze wahanie, co z pewnością nie pomoże mu w adaptacji.
          - Mów pozytywnie o przedszkolu, ale nie idealizuj go zanadto. Przedstaw je jako przyjemne miejsce, w którym będzie spotykał się z rówieśnikami i uczył mnóstwa nowych rzeczy.
          - Opowiedz dziecku o tym jak sam chodziłeś do przedszkola w dzieciństwie. Co wspominasz najmilej?
          - Jeśli to możliwe, rozsądnym pomysłem, jest odprowadzanie dziecka w tych pierwszych dniach przez tatę z uwagi na mniejszą dozę emocjonalności, która często towarzyszy relacji z matką.
          - Pozwól dziecku zabrać do przedszkola ukochanego misia lub inną zabawkę. Dzięki temu nie będzie się czuło osamotnione.
          - Nie przedłużaj pożegnań i nie roztkliwiaj się przy dziecku.
          - Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobisz to chociaż raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.
          - Zapewniaj dziecko, że wrócisz po niego, podając porę przybycia, np. po obiedzie. Niezwykle istotne jest spełnianie tych umów od samego początku. To budzi zaufanie i dziecku łatwiej rozstać się z rodzicem, który każdorazowo przychodzi po niego w ustalonym czasie.
          - Jeśli to możliwe przez początkowy okres nie przychodź po dziecko jako ostatni.
          - Zadbaj o wygodne ubranie dziecka. Pozostaw w szafce w szatni dodatkowe ubrania na zmianę.
          - Nie zmuszaj dziecka do tego by zawsze od razu opowiadało o tym, co wydarzyło się w przedszkolu. Z czasem maluch sam zacznie opowiadać o swoich przeżyciach.
          - Warto nawiązać kontakt z wychowawcą grupy. Nauczyciel chętnie poinformuje rodzica o tym, jak dziecko zjadało posiłek, jak się zachowywało, jak radzi sobie podczas zabaw z rówieśnikami.
          - W żadnym wypadku nie straszmy dziecka przedszkolem, stosując ostrzeżenia typu: „Jak nie będziesz mnie słuchał, to w przedszkolu Cię nauczą” itp.
          - nastaw się pozytywnie – zarażaj dziecko optymizmem,
          - nie miej wyrzutów sumienia, że „zostawiasz” dziecko,
          - pamiętaj, że płacz jest normalną reakcją na zmianę i rozstanie, często nie trwa tak długo jak nam się wydaje,
          - nie poddawaj się po kilku pierwszych, „płaczliwych” dniach – trudne emocje w tych dniach są naturalne i trzeba je zaakceptować,
          - zaufaj wychowawcom przedszkolnym, którzy są specjalistami w swoim fachu,
          - skup się na korzyściach, które dzięki przedszkolu zyska Twoje dziecko
          - weź pod uwagę fakt, że rozłąka i tak kiedyś nastąpi – dziecko pójdzie do szkoły, a przygotowanie do niej zdobywa właśnie w przedszkolu.
          - Pamiętaj! Każda zmiana daje szansę na rozwój. Zdobyte w przedszkolu doświadczenia są jedyne w swoim rodzaju. Grupa przedszkolna daje możliwość
          poznania podstawowych zasad życia w społeczności. Zasady obowiązujące w kontaktach z ludźmi musi poznać każdy i przedszkole bardzo się w tym przydaje.


          "Wszystkiego, co naprawdę warto wiedzieć nauczyłem się w przedszkolu"
          Robert Fulghum

           

          23 września – Pierwszy Dzień Jesieni

           

          Sposoby na wzmocnienie odporności u dzieci

          Układ odpornościowy stanowi barierę chroniącą organizm przed obcymi substancjami, przede wszystkimi drobnoustrojami takimi jak bakterie, wirusy lub grzyby. Proces kształtowania się układu immunologicznego ma miejsce w pierwszych dwunastu latach życia dziecka. Oznacza to, że do czasu osiągnięcia pełnej dojrzałości układu odpornościowego dzieci są mniej odporne na działanie patogenów. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji i wspomóc rozwój układu immunologicznego, należy wzmacniać odporność dziecka.


          1. Spadek odporności u dzieci
          Obniżenie odporności u dziecka sprawia, że jego organizm jest bardziej podatny na infekcje. Najczęściej są to nawracające infekcje dolnych i górnych dróg oddechowych. Mechanizmy odpornościowe u najmłodszych ulegają osłabieniu w wyniku działania wielu różnych czynników. Do spadku odporności przyczyniają się zwykle: nieprawidłowa dieta, niedobór witamin, częste przyjmowanie antybiotyków, styczność z dymem papierosowym, zbyt mała ilość snu, stres, przejście chorób zakaźnych, pora roku oraz nieodpowiednie ubranie.
          Zobacz film: "Jak wzmocnić odporność dzieci?"
          Infekcje mogą być również wynikiem alergii, wrodzonych zaburzeń odporności lub innych schorzeń ogólnoustrojowych. O niedoborach odpornościowych u dziecka mogą świadczyć: przewlekłe biegunki, nadmierna reakcja organizmu po szczepieniu, przewlekłe lub nawracające ciężkie infekcje, bezgorączkowy przebieg zakażeń, afty lub pleśniawki oporne na leczenie, brak dolegliwości bólowych przy procesach zapalnych, duża częstotliwość infekcji, robaczyce przewodu pokarmowego, brak reakcji węzłów chłonnych na infekcję oraz ciężkie powikłania chorób zakaźnych takich jak np. ospa lub grypa.
          Na infekcje najbardziej narażone są dzieci w wieku przedszkolnym oraz nastolatki podczas okresu dojrzewania. Wtedy bowiem następuje przemijający spadek naturalnej odporności. W przypadku przedszkolaków należy liczyć się z ryzykiem wystąpienia sześciu i więcej infekcji w ciągu roku. Aby uchronić dziecko przed częstymi zakażeniami, należy zadbać o jego dietę i codziennie wzmacniać jego odporność.


          2. Naturalne sposoby wzmacniania odporności u dzieci
          O układ immunologiczny dziecka można dbać na każdym etapie jego rozwoju. Niemowlę przed infekcjami chronią przeciwciała, które otrzymało ono od swojej mamy w czasie ciąży i które dostaje wraz z jej mlekiem w czasie karmienia. Zdrowa dieta odgrywa kluczową rolę we wzmacnianiu odporności również u starszych dzieci, dlatego należy zadbać o to, by w jadłospisie malucha nie zabrakło warzyw, owoców, chudego mięsa, nabiału, kaszy, ciemnego ryżu, tłustych ryb, tłuszczów roślinnych oraz pieczywa pełnoziarnistego. Istotne jest nawadnianie organizmu dziecka – odpowiednia ilość płynów nawilża błony śluzowe dróg oddechowych, dzięki czemu nie przyczepiają się do nich bakterie i wirusy.
          Odporność u dziecka można skutecznie zwiększać poprzez przebywanie na świeżym powietrzu, dlatego zaleca się, by rodzice wychodzili z dzieckiem na spacer każdego dnia. Nawet, jeśli pogoda nie zachęca do opuszczenia domu, warto się przemóc. Przebywanie w różnych warunkach atmosferycznych sprzyja bowiem rozwojowi mechanizmu termoregulacji u malucha. Należy jedynie pamiętać o tym, by nie ubierać dziecka zbyt ciepło.
          Po przyjściu do domu powinno ono dokładnie umyć ręce, by usunąć z nich patogeny, z którymi miało styczność podczas zabawy na świeżym powietrzu. Mycie rąk to konieczność po każdej wizycie w toalecie i przed posiłkami.
          Dużą rolę we wzmacnianiu odporności u dzieci odgrywa zdrowy sen, w czasie którego organizm regeneruje się, a maluch rozwija się i rośnie. Aby dziecko spało spokojnie, jego pokój powinien być przewietrzony, a temperatura powietrza powinna wynosić 18-19°C.
          Jeśli dziecko często choruje, co roku powinno spędzać przynajmniej 3 tygodnie w górach lub nad morzem. Dzięki zmianie klimatu można bowiem stymulować układ odpornościowy.


          3. Witaminy na odporność
          Odporność u dziecka można wzmacniać za pomocą preparatów witaminowych. Do tych wpływających korzystnie na układ immunologiczny należą: Witamina A – poprawia funkcjonowanie białych krwinek, zwiększając odporność na infekcje. Ponadto korzystnie wpływa na błony śluzowe, czyniąc je opornymi na patogeny. Witaminy z grupy B – witamina B2 wzmacnia ochronę przed infekcjami bakteryjnymi, witamina B6 ma wpływ na pracę układu odpornościowego, a witamina B12 uczestniczy w podziałach i wzroście komórek. Witamina C – przyczynia się do zwiększenia liczby białych krwinek, jest antyoksydantem – zwalcza wolne rodniki. Ma wpływ na odporność swoistą (nabytą) i nieswoistą (wrodzoną). Witamina D – odgrywa ważną rolę w aktywizacji mechanizmów obronnych organizmu. Ponadto ma udział w rozwoju naturalnej odporności u dzieci. Witamina E – silny przeciwutleniacz zwalczający wolne rodniki.
          W budowaniu odporności u dziecka pomocne są również preparaty zawierające cynk. Ten pierwiastek śladowy ma bowiem wpływ na poziom hormonów grasicy, dzięki którym układ odpornościowy funkcjonuje sprawniej. Należy pamiętać, aby witaminy uzupełniać przede wszystkim dzięki zdrowej diecie. Ich nadmiar może być także szkodliwy.


          4. Preparaty immunostymulujące
          Mianem preparatów immunostymulujących określa się te wspomagające układ immunologiczny. W ich składzie znajdują się naturalne substancje, które wzmacniają mechanizmy obronne organizmu. Zdaniem autorytetów medycznych potrzeba immunostymulacji, czyli dodatkowego wzmacniania układu immunologicznego, pojawia się u wielu dzieci, w szczególności tych, które często zapadają na infekcje.
          Znanym od lat preparatem immunostymulującym jest tran, czyli olej uzyskiwany z wątroby rekina lub dorsza, który zawiera witaminy A, D i E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Kwasy omega-3 i omega-6 wykazują działanie przeciwzapalne, zapobiegają procesom alergicznym i korzystnie wpływają na odporność. Dużą popularnością cieszą się również wyciągi roślinne z aloesu, żeń-szenia, jeżówki i czosnku. Wyciąg z aloesu zawiera sole mineralne, witaminy, aminokwasy, enzymy i naturalne związki o działaniu przeciwzapalnym.
          Aż 80 proc. komórek układu odpornościowego znajduje się w przewodzie pokarmowym, dlatego w celu wzmocnienia odporności u dzieci zaleca się podawanie im prebiotyków, które korzystnie wpływają na mikroflorę jelitową i pomagają zwalczać bakterie chorobotwórcze. Silne działanie prebiotyczne wykazuje arabinogalaktan – polisacharyd, który powoduje namnażanie się dobroczynnych bakterii w przewodzie pokarmowym (w szczególności szczepów probiotycznych Bakterioides i Bifidobacterium). Amerykańska Federacja ds. Żywności i Leków uznała arabinogalaktan za składnik żywności funkcjonalnej.
          Naturalne sposoby aktywizacji układu immunologicznego zwiększają ochronę organizmu przed zagrożeniami, z jakimi dziecko ma styczność na co dzień. Jednak, aby ochronić malucha przed niektórymi infekcjami, należy uodpornić jego organizm na dany patogen za pomocą szczepionki.


          5. Syropy na poprawę odporności u dzieci
          Wielu rodziców decyduje się na podawanie swoim dzieciom syropów na odporność. W ich składzie znajdują się zwykle wyciągi roślinne, na przykład z owoców czarnego bzu czy dzikiej róży. Substancje te dostarczają wielu cennych witamin oraz minerałów. Syropy na poprawę odporności mogą być stosowane przez cały rok, ale najbardziej polecane są w okresach obniżonej odporności u dziecka. Suplementacja diety dziecka zalecana jest również wtedy, gdy z powodu problemów z łaknieniem nie otrzymuje ono z pożywieniem wystarczającej ilości cennych składników odżywczych.


          Źródło: https://parenting.pl/sposoby-na-wzmocnienie-odpornosci-u-dzieci

           

          W roku 2018 Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka przypada na 20 września (czwartek)

           

      • KontaktWstaw podział strony

        • Przedszkole nr 23 im. Lucyny Krzemienieckiej w Żorach
        • budynek główny - os. Pawlikowskiego 41- 32 43 43 990 budynek filii - oś Powstańców Śl. 22b - 32 43 42 009, 603 157 099
        • Przedszkole nr 23 w Żorach, os. Pawlikowskiego 41 Filia, os Powstańców Śl. 22b Poland