• Usprawnianie mowy

1. WARGI
          - Górną W zaciskamy dolną i na odwrót
          - Górnymi zębami zaciskamy dolną W i mocno wydychamy powietrze
          - Wargi na „u” potem na „e”
          - Rozciągamy wargi jak do głoski „i”
          - Dziubek w prawo i w lewo
          - Dziubek na około
          - Górną W zasłaniamy górne zęby, a dolną dolne
          - szerokie otwieranie i zamykanie ust,
          - ściągnięte wargi – wykonać ruch okrężny,
          - przytrzymują wargami kartkę papieru, którą nauczyciel próbuje wyciągnąć,
          - przesadna artykulacja głosek: a - i - o - e - u - y, a - i - u, a - e - u - au itp.,
          - nadymanie policzków i powolne wypuszczanie powietrza ustami lub nosem,
          - Konik - parskamy
          - Buziaczki
          - Minki - pokazują jak wyglądają usta smutne wesołe, obrażone,
          - pokazują pyszczek ryby, ryjek świnki, dziobek ptaka,
          - Balonik - nadymanie policzków, usta ściągnięte (dla urozmaicenia bawimy się w baloniki, które "pękają" przekłute palcami )
          - Niejadek - usta wciągamy w głąb jamy ustnej.
          - Podwieczorek pieska - chwytanie ustami drobnych cukierków, chrupek, kawałków skórki chleba, itp
          - Wąsy - wysuwanie warg jak przy wymawianiu u, położenie na górnej wardze słomki lub ołówka i próby jak najdłuższego utrzymania.
          - Drzwi do domu - buzia to domek krasnoludka, a wargi to drzwi do domku. Pokaż jak wargi ściągnięte do przodu, otwierają się i zamykają
          - Spagetti – wciąganie ustami - dziubkiem makaronu

2. JĘZYK
          - Czubek języka w kąciki warg i na zmianę
          - Otwarte szeroko usta język do zębów górnych, dolnych
          - Czubek języka przy górnych zębach, zamykamy i otwieramy
          - przyssanie języka do podniebienia.
          - Liczenie zębów językiem
          - Usta szeroko otwarte, językiem masujemy podniebienie
          - Językiem na około zębów, usta zamknięte, w obydwie strony
          - oblizywanie zewnętrznej i wewnętrznej strony zębów ruchem okrężnym,
          - czubek języka „ wymiata” zza dolnych zębów,
          - Przytrzymywanie czubkiem języka przy podniebieniu rodzynek, pastylek pudrowych, cukierków halls (z wgłębieniem w środku) itp.
          - Zlizywanie nutelli, mleka w proszku itp. z podniebienia przy szeroko otwartych ustach.
          - Konik - czubek języka między wargi – parskanie jak konik
          - Konik jedzie na przejażdżkę - naśladowanie konika stukając czubkiem języka o podniebienie, wydając przy tym charakterystyczny odgłos kląskania
          - Winda - otwórz szeroko buzię, poruszaj językiem tak, jakby był windą - raz do góry, raz do dołu.
          - Chomik - wypycha policzki jedzeniem, a ty pokaż jak można wypchnąć policzki językiem, raz z prawej raz z lewej strony.
          - Malarz - maluje sufit dużym pędzlem. Pomaluj pędzlem (językiem) swoje podniebienie, zaczynając od zębów w stronę gardła.
          - Młotek - wbijamy gwoździe w ścianę. Spróbuj zamienić język w młotek i uderzaj o dziąsła tuż za górnymi zębami, naśladując wbijanie gwoździa.
          - Słoń - ma długą trąbę i potrafi nią wszędzie dosięgnąć. Ciekawe czy potrafisz dosięgnąć językiem do ostatniego zęba na górze i na dole, z prawej i lewej strony.
          - Liczymy ząbki – staramy się dotknąć jak największej ilości zębów (najpierw w góry, potem na dole)

3. PODNIEBIENIE
          - Ziewanie
          - Wdychanie nosem powietrza i wydychanie szeroko rozwartymi usta
          - Trzymanie nosa, usta szeroko otwarte wdychanie i wydychanie powietrza
          - Język na dole i wymawianie: k, ch,
          - Kaszlemy z otwartymi ustami, język na dole
          - Płukanie gardła
          - puszczanie baniek mydlanych,
          - zamykanie ust i żucie czegoś dobrego,
          - Śpioch - chrapanie na wdechu i wydechu,
          - buzia otwarta , czubek języka na dole – energicznie wymawiamy „k”, „u-k”, „ch” , „uch”,
          - Gąska - buzia otwarta i naśladujemy gęganie gąski
          - chrząkanie,
          - buzia otwarta , język na dole – chuchamy,
          - Zmęczony piesek - język wysunięty z szeroko otwartych ust, wdychanie i wydychanie powietrza ustami.
          - Balonik - nabieranie powietrza ustami, zatrzymanie w policzkach, następnie wypuszczanie nosem.

4. ŻUCHWA
          opuszczają i unoszą szczękę dolną przy zaciśniętych wargach,
          szeroko ziewają,
          opuszczanie i unoszenie żuchwy ku górze,