• Propozycje zabaw i ćwiczeń


        • ZABAWY PALUSZKOWE

          Zabawy paluszkowe maja dobroczynny wpływ na rozwój dziecka. Doskonalą one czynności ruchowe malucha. Dzięki nim dzieci szybciej uczą się zręczności, refleksu, koncentracji i zwinności. Zabawy te to świetny sposób na ćwiczenie tzw. małej motoryki. Pozytywnie wpływają na sprawność manualną dziecka.

          Nasze trzylatki bardzo lubią zabawy paluszkowe, do ich ulubionych z pewnością należy zabawa " Grzybki".

          W lesie grzyby sobie rosły.
               (dłoń zamknięta w pięść)
          Nagle wszystkie się podniosły.
               (otwieramy wszystkie palce)
          Ujrzały zająca.
          Wszystkie się schowały 
          Tylko nie ten mały.
              (zamykamy palce oprócz najmniejszego)
          Przyszedł zając, ugryzł go,
              ( łapiemy małego paluszka – grzybka)
          Wszystkie grzyby mówią: „Sio!”
              ( machamy odganiając zajączka)

           

          https://zabawkiprogresywne.pl/content/6-motoryka-mala-zabawy-paluszkowe

           

           


          Masy sensoryczne i plastyczne

          Domowa alternatywa na kupowaną w sklepię ciastolinę, kształtująca motorykę małą poprzez zabawę, zachęcamy do wykorzystania następujących przepisów:

          1. Klasyczna masa solna:

          Składniki: mąka, sól, woda, w ilości 2:2:1, czyli tyle samo mąki i soli i połowa mniej wody

          Przygotowanie:

          Mąkę mieszamy z solą (drobnoziarnistą). Wodę dodajemy ostrożnie, nie całą na raz. Ciasto powinno mieć konsystencję zbliżoną do ciasta na pizzę.

          Wykorzystanie:

          • można dodać do niej barwniki i olejki zapachowe;
          • zastyga od kilku godzin do kilku dni – w zależności od grubości;
          • po zastygnięciu można malować ją farbami (farba blednie, wchłania się)

           

          2. Przepis na sztuczny śnieg:

          Zabawa sztucznym śniegiem, nie nadaje się do tworzenia trwałych elementów, ale daje dzieciom prawdziwą frajdę. Po połączeniu skłądników można włożyć masę na chwilę do lodówki, aby była zimna jak prawdziwy śnieg.

          Składniki: 1 pianka do golenia, 8 paczek sody, 2 łyżki skrobi.

           

           

          3. Domowa ciastolina:

          Składniki:

          • trzy łyżki spożywczego oleju;
          • szklanka mąki;
          • proszek do pieczenia – łyżka;
          • pół szklanki soli;
          • szklana ciepłej wody;
          • pachnidełko: cukier waniliowy albo aromat do ciasta;
          • kolor: farba, barwnik spożywczy lub atrament.
          •  

          Wszystkie składniki przekładamy do garnka, mieszamy i dodajemy barwnik spożywczy -> Jeśli używamy barwnika w proszku, rozpuszczamy go w łyżeczce octu. Jeśli farbki, płynnego barwnika lub atramentu – w wodzie. Po rozmieszaniu, masa ma gęstość ciasta naleśnikowego. Wstawiamy garnek na mały ogień. Cały czas intensywnie mieszamy. Podgrzewamy kilka minut, aż masa zgęstnieje do tego stopnia, że wbita w nią łyżka stoi. Jeśli zależy nam na czasie – masę przekładamy do zimnego naczynia, by szybciej ostygła. Jeśli nie, czekamy aż troszkę przestygnie. Mąki są różne. Może się zdarzyć, że masa po zagotowaniu, będzie wciąż zbyt lepka do zabawy. W takim wypadku ugniatamy ciasto i dosypujemy malutkimi porcjami mąkę, by ciastolina zachowywała się jak ciasto na pizzę – nie kleiła się do rąk. Na końcu dodajemy łyżeczkę oleju i zagniatamy całość. Dzięki temu zabawa masą jest bardzo przyjemna – nie klei się, nie kruszy, nie brudzi.

           

          4. Ciągliwy glutek w 5 minut

          Składniki:

          • klej: bezbarwny, mocniejszy ;
          • woda (tyle co kleju, mniej więcej)
          • barwnik (opcjonalny)
          • płyn do płukania (łyżeczka, rozpuszczona w wodzie)                                                                                                                                                                                                                                              Przygotuj potrzebne naczynia: miskę, w której będziesz mieszać składniki, patyczek do mieszania masy oraz składniki.Do miski wlej klej, wymieszaj z wodą w stosunku 1:1 i dodaj barwnik spożywczy.Łyżeczką dodawaj płyn do płukania do kleju. Mieszaj i sprawdzaj ciągliwość masy. Jeśli przykleja się do patyczka i ciągnie bez końca – jest gotowa. Jeśli nie – dodaj odrobinę więcej płynu do prania. Jeśli natomiast przemieniła się z stężałą, twardawą galaretę – przesadziłaś z płynem!  Ważne jest, by obserwować masę i dodawać boraks stopniowo. W trakcie mieszania mogą pojawić się bąbelki – nic nie szkodzi. Wyłowimy z nich gluta Po rozmieszaniu “wyciągamy gluta” z wody, która się oddzieliła. I gotowe.

           

          5. Masa aksamitna

          Składniki:

          • odżywka do włosów
          • mąka ziemniaczana
          • opcjonalnie barwnik spożywczy

           

          Sposób przygotowania:

          • do miski przelewamy całą odżywkę 300 ml
          • do odżywki dodajemy około 10 czubatych łyżek mąki, tak by masa przybrała konsystencję gęstego budyniu, w którym wstawiona łyżka stoi
          • to jest dobry moment na dodatnie barwników – jeśli używamy tych w proszku, dodajemy dwie główki od wykałaczki na 1/3 masy, mieszamy i …
          • gdy masę zabarwimy – dodajemy mąkę i zagniatamy masę do momentu, w którym przestanie kleić się do rąk, nie trwa to długo

           

          Efekt:

          • masa tak miła w dotyku, że trudno się od niej oderwać!
          • można z niej lepić przestrzenne elementy;
          • można wałkować;
          • można wycinać kształty foremkami lub odgniatać wzory – jest bardzo plastyczna;
          • NIE MOŻNA jej jeść, co jest oczywiste, ale z tego względu z trzylatkami zalecam robić to pod stałą kontrolą;
          • masę można zamknąć w plastikowym pudełku i przechowywać kilka dni;
          • nie barwi rąk;
          • niezabarwiona ma śnieżnobiały kolor!

           

          ZABAWY RUCHOWE W DOMU

          1. Wyścig żółwi

          Zabawa, przy której jest sporo śmiechu, a dzieciaki lubią ją powtarzać i bić swoje rekordy. Nazwa może bardziej Wam się skojarzyć z grą planszową, ale tym razem to nie to! Pamiętacie ze szkolnych zajęć gimnastycznych woreczki z grochem? Będziecie ich potrzebowali! Bardzo łatwo je uszyć, ale jeśli jednak z igłą i nitką Wam nie po drodze, wsypcie groch lub kaszę do woreczka na mrożonki. A teraz reguły gry! Na mecie ustawia się jedno lub więcej dzieci w pozycji na czworaka (mama czy tata również mogą). Każdy zawodnik na plecach ma balast w postaci woreczka. Każdy porusza się na czworaka najszybciej jak potrafi. Gdy woreczek spadnie zaznaczamy od miejsca dokąd żółw dotarł. Dzieciaki lubią poprawiać swój rekord i próbować dojść za każdym razem dalej. I tak zabawa może trwać naprawdę długo.

          1. Przeprawa przez rzekę

          Wyobraźcie sobie, że przez Wasz pokój przepływa rzeka. Długi rwący potok rozciąga swoje brzegi od stołu, aż do kanapy lub od ściany do ściany, w zależności od rozkładu mieszkania. Musicie przejść na drugą stronę skacząc po kamieniach, ale tak, aby nie wpaść do wody. Czym są kamienie? Poduszkami jaśkami lub innymi kawałkami materiału. Rozłóżcie je na podłodze tak, aby przejście po nich nie było zbyt łatwe. I po każdym prawidłowym przedostaniu się na drugi brzeg zmieniajcie ustawienie. Oczywiście na trudniejsze, tak jakby to był kolejny level do przejścia w grze.

          1. Butelkowy slalom

          Uważacie, że poruszanie się slalomem jest łatwe? To spróbujcie to zrobić z zawiązanymi oczami! Ta zabawa poprawia koncentrację, ćwiczy zapamiętywanie i koordynację ruchową. Gdy już popisałam się mądrymi słowami, opowiem Wam na czym polega! Zaczynacie od rozstawienia dwóch butelek po pokoju. Dziecko ma chwilę na przyjrzenie się i zapamiętanie gdzie stoją, po czym zawiązujecie mu oczy. Zadanie polega na przejściu w taki sposób, aby nie przewrócić żadnej z butelek. Gdy uda mu się przejść poziom, dokładacie kolejną przeszkodę i tak do momentu, aż skończą Wam się w domu plastikowe butelki.

          1. Tor przeszkód

          Nie znam dziecka, które nie uwielbiałoby toru przeszkód! Do jego wykonania wykorzystajcie to co macie w domu. Mogą to być wielkie kartony przez środek, których trzeba się przeczołgać, poduszki, po których trzeba skakać, butelki, które należy omijać czy krzesła, na które trzeba się wspinać! Zabawa idealna zarówno dla maluszków jak i dla starszych dzieci.

          1. Mały ninja

          Mały ninja, człowiek pająk, nazywajcie to jak chcecie. Jedno wiem na pewno – dzieciaki będą tą zabawą zachwycone! Wystarczy zaplątać sznurek czy włóczkę o stół i krzesła by stworzyć niełatwy do przejścia tor . Ćwiczenie wymaga skupienia, precyzji i trochę gimnastyki. A układ można za każdym razem zmieniać, zaczepiając w inny sposób włóczkę.

          1. Poszukiwacze skarbu

          Nic tak nie motywuje, jak rozwiązywanie zadań i zagadek, by dotrzeć do okrytego tajemnicą skarbu. Możecie narysować normalnie lub eksperymentalnie mapę, dodać kilka zadań specjalnych, typu: zrób 10 przysiadów, zakręć się 3 razy, podskocz 7 razy do góry itp. lub pochować kilka kartek z podpowiedziami takimi jak „sprawdź pod łóżkiem”, „szukaj za kanapą”, „zajrzyj do lodówki” itp. by dziecko nareszcie odnalazło skarb! A co będzie poszukiwaną nagrodą zależy już tylko od Was!

          1. Balonowy tenis

          Gra w piłkę w domu nie jest do końca bezpieczna.  Dlatego z odbijaniem piłki poczekamy, aż pogoda się poprawi, a tymczasem w domu gramy balonem. A zamiast rakietek używamy papierowych talerzy przyklejonych do drewnianych łyżek! 

          1. Rzucamy do celu

          Prosta, ale zajmująca gra. Na podłodze stawiacie miskę lub wiaderko i wrzucacie do niego piłki, balony lub zmięte w kulki gazety. Oczywiście wygrywa ten, kto wykona najwięcej prawidłowych rzutów z linii mety. 

          1. Szczudła z puszek

          Przygotowując świąteczne sałatki korzystaliście z kukurydzy konserwowej? Mam nadzieję, że nie wyrzuciliście pustych puszek, bo mogę się Wam przydać do zrobienia szczudeł! Potrzebny będzie jeszcze sznurek, który przewleczecie przez zrobione w nich dziurki. Dziecko staje na puszkach, a sznurki trzyma w dłoniach i nimi „steruje”. 

          1. Skocz do mety!

          W gry planszowe można grać nie tylko przy planszy! Wystarczy kostka do gry, dwa sznurki na podłodze oznaczające start, metę i możemy zaczynać. Ustawiamy zawodników przy pierwszej linii. Każdy z nich rzuca kostką i skacze tyle razy ile oczek wyrzucił. Powtarzamy to aż ktoś przekroczy linię mety! 

           

          Źródło: https://www.mamawdomu.pl/2016/03/10-pomyslow-na-zabawy-ruchowe-w-domu.html

           


           

          PRACE PLASTYCZNE

          PSZCZOŁA

          Do naszej pracy plastycznej potrzebujemy:
          – 3 żółte kółka,
          – 2 czarne kółka,
          – jedno w kolorze białym lub innym jasnym,
          – nożyczki,
          – klej,
          -czerwony flamaster,
          – oczy,
          – wyciorek lub kawałek papieru na wycięcie czółek.


                      Pracę zaczynamy od przyklejenia naprzemiennie kółek, zaczynając od żółtego. Po przyklejeniu drugiego żółtego kółka warto w tym momencie wkleić skrzydełka stworzone z przecięcia kółka w jasnym kolorze. Na samym końcu doklejamy oczy, czółka i rysujemy uśmiech.

          Podczas zajęć w przedszkolu zawsze przygotowujemy dziecku jedną gotową pracę na pokaz i wszystkie elementy do skonstruowania pracy, chodzi o to, aby dziecko dostrzegało zależność następujących po sobie elementó, rozwijało motorykę małą poprzez sprawne posługiwanie się klejem. Pszczołę można przykleić na kolorową kartkę papieru.

           

          BAZIE

           

          1. Bazie – pieczątka

          Na kartce kolorowego papieru rysujemy kredkami lub flamastrami patyczki wierzby. Bazie robimy mocząc drugi koniec grubej kredki w białej farbie i odciskając na patyczkach. Można również robić odciski z paluszka

          2. Bazie z plasteliny

          Na kartce papieru malujemy wierzbowe gałązki. Z plasteliny lepimy kulki i naklejamy wzdłuż gałązek. Ta praca jest nieco bardziej pracochłonna, jest również znakomitym ćwiczeniem sprawności manualnej.

          3. Bazie z kulek waty

          I znowu, na namalowanych wcześniej gałązkach przyklejamy kotki utoczone z waty. To najbardziej realistyczne, plastyczne przedstawienie wiosennych bazi. Poza tym toczenie kulek z waty to doskonała zabawa sensoryczna – obcowanie z różnymi fakturami pozwala rozwijać harmonijnie wszystkie zmysły dziecka 


          ZABAWY MUZYCZNo- RUCHOWE

          Nasze Jagódki doskonale znają zabawę Koniki. Przy piosenkce poruszamy się ruchem dostawnym, reagujemy na zatrzymanie i wykonujemy polecenia zasłyszane w piosence :) 


           

      • KontaktWstaw podział strony

        • Przedszkole nr 23 im. Lucyny Krzemienieckiej w Żorach
        • budynek główny - os. Pawlikowskiego 41- 32 43 43 990 budynek filii - oś Powstańców Śl. 22b - 32 43 42 009, 603 157 099
        • Przedszkole nr 23 w Żorach, os. Pawlikowskiego 41 Filia, os Powstańców Śl. 22b Poland