• XIV. Zasady realizacji zadań Przedszkola nr 23 im. Lucyny Krzemienieckiej w Żorach w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania placówki 

          1. Przepisy ogólne

          1. W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania placówki, realizacja zadań przedszkola, w tym realizacja treści podstawy programowej odbywa się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

          2. Zajęcia dydaktyczno – wychowawcze mają formę propozycji zadań dla dzieci zamieszczanych w zakładkach poszczególnych oddziałów na stronie internetowej przedszkola.

          3. Za zamieszczanie zadań odpowiedzialni są wychowawcy grup we współpracy z innymi nauczycielami pracującymi w danym oddziale.

          4. W przypadku nieobecności wszystkich nauczycieli danego oddziału następuje przekierowanie do zakładki innej grupy równoległej wiekowo, po uprzedniej konsultacji z wicedyrektorem przedszkola oraz powiadomieniu rodziców.

          5. W sytuacjach kryzysowych ( problemy techniczne, brak połączenia z Internetem itp.), wychowawca możliwie najszybciej informuje o tym fakcie innego nauczyciela oddziału lub nauczyciela z tej samej grupy wiekowej, który umieszcza treści wskazane przez wychowawcę w jego zakładce grupowej.

          6. Prowadzenie zajęć odbywa się z uwzględnieniem możliwości psychofizycznych dzieci.

          7. Zalecane jest proponowanie dzieciom zadań edukacyjnych w ramach realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształtowania kompetencji kluczowych oraz zadań dodatkowych dla chętnych.

          8. Przy planowaniu pracy zdalnej do realizacji w domu proponuje się sytuacje sprzyjające zacieśnieniu rodzinnych relacji, np. konstruowanie gier, czytanie, zabawy sensoryczne, wspólna zabawa na podwórku.

          9. Kształcenie zdalne odbywa się w oparciu o miesięczny plan pracy dla danego oddziału oraz harmonogram zajęć dominujących.

          10. Dokumentowanie pracy zdalnej odbywa się z wykorzystaniem stosownych arkuszy (zał. nr 13) Dokumentacja przyporządkowana jest do danej grupy. Dokumentację pracy zdalnej należy dostarczyć do kancelarii przedszkola niezwłocznie po powrocie do stacjonarnego funkcjonowania placówki.

          11. Nauczyciele są dostępni dla rodziców od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 zgodnie z dzienną liczbą godzin swojego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych. W tym czasie zamieszczają na stronie internetowej materiały dla dzieci do realizacji w domu, w razie potrzeby podejmują konsultacje i rozmowy z rodzicami za pomocą ustalonych form kontaktu.

          2. Dyrektor

          1. Kieruje pracą przedszkola, wyznacza zadania nauczycielom i nadzoruje ich pracę m.in. poprzez weryfikowanie materiałów edukacyjnych udostępnianych dla dzieci, monitorowanie działań wspierających dzieci i rodziców w procesie kształcenia na odległość).

          2. Informuje rodziców poprzez stronę internetową, o zmianach w trybie pracy placówki.

          3. We współpracy z nauczycielami ustala sposób komunikowania się z rodzicami i dziećmi.

           

           

          3. Zadania nauczycieli

          1. Ustalenie sposobów skutecznej komunikacji z rodzicami (telefon, e-mail, komunikatory społecznościowe itp.) - do 10 września.

          2. Przekazanie rodzicom informacji nt. dostępności w ramach tygodniowej liczby godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych.

          3. Codzienne zamieszczanie propozycji zadań dla dzieci w zakładce oddziału na stronie internetowej przedszkola, łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia.

          4. Cotygodniowe zamieszczanie, zgodnie z tematem kompleksowym, informacji dotyczących głównych celów zajęć oraz oczekiwanych umiejętności dzieci.

          5. Uwzględnianie w bieżącej pracy indywidualnych potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych dzieci, w tym dzieci objętych kształceniem specjalnym i PPP (obowiązują wszelkie dostosowania opracowane dla uczniów oraz indywidualne wskazania zawarte w IPET-ach) - przekazywanie dodatkowych zadań dla dzieci z wykorzystaniem poczty elektronicznej rodziców.

          6. Przygotowywanie materiałów w formie tradycyjnej - papierowej ( w sytuacji braku możliwości komunikacji z rodzicami i dziećmi w ogólnie ustalony sposób), poinformowanie rodziców o możliwości ich odbioru - w określonych godzinach w budynku przedszkola.

          7. Reagowanie na bieżące potrzeby i problemy związane z kształceniem zdalnym, które zgłaszają rodzice.

          8. Prowadzenie konsultacji telefonicznych z rodzicami zgodnie z ustalonym harmonogramem.

          9. Spotkania z rodzicami w razie potrzeby, po wcześniejszym, telefonicznym ustaleniu terminu.

          10. Dokumentowanie pracy w ramach kształcenia na odległość w stosownych arkuszach - wychowawca grupy we współpracy z innymi nauczycielami danego oddziału (przesyłanie tematów zajęć do wychowawcy).

          11. Gromadzenie w odrębnych plikach we własnym zakresie materiałów stworzonych przez dzieci, które zostały do nich przesłane ( prace plastyczne, karty pracy itp.)

          12. Realizacja stałych obowiązków wynikających z przepisów prawa.

          4. Zajęcia ze specjalistami

          1. Zajęcia dzieci ze specjalistami, w ramach udzielanej w placówce pomocy psychologiczno-pedagogicznej, odbywają się poprzez zakładkę specjalisty ( np. logopedia). W zakładce umieszczane są materiały ( w zróżnicowanej postaci – ćwiczenia, gry, karty pracy itp.) do realizacji przez dzieci objęte wspomaganiem.

          2. Zajęcia rewalidacyjne w ramach kształcenia specjalnego odbywają się indywidualnie, poprzez ustalony z rodzicem sposób komunikacji ( e-mail, telefon). Nauczyciel – specjalista udostępnia rodzicowi dziecka materiały dostosowane do możliwości psychofizycznych dziecka i zaleceń wynikających z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

          3. Zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej mogą odbywać się także w formie: - spotkań zdalnych z wykorzystaniem aplikacji Meet lub Zoom (dla chętnych) - kontaktów telefonicznych

          4. Nauczyciele specjaliści dokumentują swoją pracę w stosownych arkuszach ( załącznik nr 14 – ppp, załącznik nr 15 – rewalidacja).

      • KontaktWstaw podział strony

        • Przedszkole nr 23 im. Lucyny Krzemienieckiej w Żorach
        • budynek główny - os. Pawlikowskiego 41- 32 43 43 990 budynek filii - oś Powstańców Śl. 22b - 32 43 42 009, 603 157 099
        • Przedszkole nr 23 w Żorach, os. Pawlikowskiego 41 Filia, os Powstańców Śl. 22b Poland