• XIII.  Procedura  zapobiegania i zwalczania wszawicy

        •  

          Podstawa prawna:

          1. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tj. Dz. U. z 2015r. poz. 2156 ze zm.)
          2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.)
          3. Stanowisko Departamentu Matki i Dziecka w ministerstwie Zdrowia w sprawie zapobiegania i zwalczania wszawicy u dzieci i młodzieży.

           

          1. Cel procedury

          1). Zapobieganie i zwalczanie wszawicy w placówce.

           

          2. Definicja przedmiotu procedury

          1).Wszawica – zaliczana jest pod względem medycznym do grupy inwazji pasożytami zewnętrznymi - powoduje zmiany skórne wywołane przez głowowe wszy ludzkie.

           

          3. Kogo dotyczy procedura?

          1). Do przestrzegania procedury zobowiązani są dyrektor, nauczyciele, pracownicy obsługi oraz rodzice/ prawni opiekunowie wychowanków przedszkola.

           

          4. Obowiązki, odpowiedzialność, upoważnienia osób realizujących zadanie, które jest przedmiotem procedury

          1). Dyrektor:

          a) zapewnia warunki do bezpiecznego i higienicznego pobytu dzieci w przedszkolu,

          b) prowadzi systematyczne i skoordynowane działania profilaktyczne (pogadanki, materiały informacyjne ogłoszenia, zaleca kontrole), c) współpracuje z rodzicami prowadząc działania profilaktyczne,

          d) powiadamia rodziców o terminach planowanych kontroli czystości głów dzieci

          e) informuje rodziców o stwierdzeniu wszawicy w grupie,

          f) zawiadamia pomoc społeczną w przypadku uporczywego uchylania się rodziców od działań mających na celu ochronę zdrowia dziecka i dbałości o higienę,

          g) udziela rodzicom zgłaszającym trudności w przeprowadzeniu kuracji, wspólnie z ośrodkiem pomocy społecznej, niezbędnej pomocy.

           

          2). Nauczyciele:

          a) prowadzą działania profilaktyczne – pogadanki, materiały informacyjne zawierające szczegóły postępowania rodziców w przypadku pojawienia się wszy u dziecka

          b) współpracują z rodzicami prowadząc działania profilaktyczne.

          c) mogą przeprowadzać kontrole higieniczne (poza pracą w grupie) d) powiadamiają dyrektora o wynikach kontroli czystości głowy, e) zawiadamiają rodziców o konieczności podjęcia niezwłocznych zabiegów higienicznych skóry głowy, - instruują rodziców o sposobach działania,

          f) monitorują skuteczność działań rodziców, g) zawiadamiają dyrektora w przypadku wyrażenia przez rodziców sprzeciwu wobec informacji o kontroli higienicznej dziecka lub nie podjęcia przez nich niezbędnych działań higienicznych.

           

          3). Pracownicy obsługi: a) zgłaszają swoje podejrzenia, co do obecności pasożytów w danej grupie nauczycielowi lub dyrektorowi

          b) upoważnieni przeprowadzają kontrole czystości głowy u dzieci

           

          4). Rodzice/opiekunowie prawni :

          a) współpracują z przedszkolem w zakresie działań profilaktycznych,

          b) dbają o higienę skóry i włosów dzieci,

          c) informują nauczyciela o każdym przypadku wszawicy u dzieci

          d) wyrażając zgodę na objęcie dziecka opieką (poprzez zapisanie go do przedszkola), w tym opieką zdrowotną, zgadzają się na dokonywanie przeglądu czystości skóry głowy dziecka (nie ma zatem konieczności uzyskiwania od rodziców każdorazowo pisemnej zgody na przeprowadzenie kontroli czystości głowy u dziecka),

          e) przeprowadzają niezbędne działania higieniczne w przypadku stwierdzonej w czasie kontroli wszawicy dziecka,

          f) zgłaszają nauczycielowi lub dyrektorowi trudności w przeprowadzeniu kuracji.

           

          5. Opis działań

          1). Na pierwszym zebraniu ogólnym z rodzicami rozpoczynającym dany rok szkolny dyrektor zapoznaje wszystkich z procedurą zapobiegania i zwalczania wszawicy.

          2). Nauczyciele na zebraniach grupowych przeprowadzają cykliczne pogadanki na temat czystości i higieny skóry głowy oraz włosów.

          3). W każdym roku szkolnym nauczycielki wywieszają materiały informacyjne dotyczące higieny głowy na gazetkach dla rodziców.

          4).Trzy razy w roku dyrektor przedszkola zarządza dokonanie kontroli czystości skóry głowy wszystkich dzieci, a w razie nieobecności dziecka, w każdy pierwszy dzień po przerwie.

          5). Dyrektor powiadamia rodziców o terminach kontroli na zebraniu ogólnym przed rozpoczęciem każdego roku szkolnego. 6). W sytuacji zgłoszenia przez rodzica lub pracownika przedszkola przypadku pojawienia się wszawicy, upoważnione przez dyrektora osoby bezzwłocznie dokonują kontroli. 7). W przypadku, gdy rodzice wyrażą sprzeciw wobec kontroli higienicznej dziecka, nauczycielka zawiadamia o tym fakcie dyrektora przedszkola.

          8). Kontrola odbywa się z zachowaniem zasady intymności tzn. jest ona indywidualna, w wydzielonym pomieszczeniu.

          9). Kontrolę przeprowadza pielęgniarka lub osoby upoważnione przez dyrektora.

          10). Osoby kontrolujące niezwłocznie przekazują dyrektorowi informacje o wynikach kontroli czystości głów i skali zjawiska.

          11). W przypadku stwierdzenia na terenie placówki wszawicy, w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się zjawiska, dyrektor przedszkola niezwłocznie  informuje wszystkich rodziców (nie ujawniając danych osób, które stały się źródłem zakażenia) o zaistniałym fakcie, z zaleceniem codziennej kontroli czystości głów dzieci oraz domowników, a także przekazuje informacje o sposobie działań zwalczających.

          12). Osoby upoważnione lub dyrektor zawiadamiają rodziców dzieci, u których stwierdzono wszawicę o konieczności podjęcia niezwłocznie zabiegów higienicznych skóry głowy oraz przekazują materiały informacyjne.

          13). W wypadku stwierdzenia obecności żywych pasożytów albo larw (gnid) rodzic jest zobowiązany do niezwłocznego odebrania dziecka z placówki i oczyszczenia dziecku  głowy z pasożytów oraz gnid.  Dziecko może powrócić do przedszkola  z oczyszczoną głową (we włosach nie mogą pozostawać gnidy).

          14). W momencie stwierdzenia wszawicy w grupie (tj. u więcej niż jednego wychowanka)  przedszkole rozpoczyna następującą procedurę:

          a) Wszystkie zabawki miękkie (pluszaki, lalki, przytulanki, jaśki) zostają wyłączone z użycia a następnie wyprane w temperaturze nie niższej niż 60’/ lub umieszczone  w szczelnych, plastikowych workach przez okres nie krótszy niż 72 godziny, a w miesiącach zimowych dodatkowo poprzez wystawienie ich na niską temperaturę.

          b) Następuje czasowa likwidacja „Kącika fryzjerskiego”

          c) Prowadzi się dodatkowe działania higieniczno-porządkowe i dezynfekcyjne (odkurzanie, pranie dywanów, pranie i wymiana ręczników, pościeli oraz piżam dziecięcych, mycie zabawek)

          15). Osoby upoważnione monitorują skuteczność działań poprzez przeprowadzenie ponownej kontroli stanu czystości głów dzieci po przeprowadzonych zabiegach higienicznych przez rodziców po upływie od 7 do 10 dni od stwierdzenia wszawicy w grupie.

          16). W przypadku, gdy rodzice nie podejmą niezbędnych i niezwłocznych działań higienicznych lub ich działania będą nieskuteczne nauczycielka/osoby upoważnione  zawiadamiają dyrektora przedszkola.

          17). W przypadku, gdy rodzice nie podejmą niezbędnych działań higienicznych lub ich działania będą nieskuteczne, dyrektor przeprowadza z rodzicami rozmowę wyjaśniającą, a gdy ona nie przyniesie rozwiązania, podejmuje bardziej radykalne kroki, tzn. zawiadamia ośrodek pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez rodziców (będzie to potraktowane jako uporczywe uchylanie się rodziców od działań mających na celu ochronę zdrowia dziecka i dbałości o jego higienę).

           

           

           

           

           

           

      • KontaktWstaw podział strony

        • Przedszkole nr 23 im. Lucyny Krzemienieckiej w Żorach
        • budynek główny - os. Pawlikowskiego 41- 32 43 43 990 budynek filii - oś Powstańców Śl. 22b - 32 43 42 009, 603 157 099
        • Przedszkole nr 23 w Żorach, os. Pawlikowskiego 41 Filia, os Powstańców Śl. 22b Poland