• VI Procedura postępowania w przypadku nie przestrzegania zasad przyprowadzanie i odbierania dzieci z przedszkola

1.  Procedura postępowania w przypadku gdy nauczyciel  podejrzewa, że rodzic (opiekun prawny) jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

1) Nauczyciel  odmawia wydania dziecka w przypadku gdy wychowawca podejrzewa, że rodzic (opiekun prawny) jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

2) Zawiadamia o tym fakcie innego dorosłego członka rodziny, lub inną   upoważnioną osobę,  którą zobowiązuje do niezwłocznego odebrania dziecka z przedszkola

3) Powiadamia dyrektora przedszkola w przypadku braku możliwości skontaktowania się z rodziną, lub przedłużającej się (do 1 godziny) nieobecności rodzica, opiekuna bądź  innej osoby upoważnionej.

4) Dyrektor wspólnie z najbliższa jednostką policji sprawdza  czy rodzice przebywają w domu.

5) Dyrektor podejmuje  decyzje, że wychowawca może odprowadzić dziecko do domu.

6) Gdy nie ma rodziców w domu, dyrektor wspólnie z policją  podejmuje decyzje dotyczącą dalszego postępowania w danej sytuacji (np. odprowadzenia dziecka do domu osób spokrewnionych lub zabrania dziecka do placówki   interwencyjnej).

7) Dyrektor przeprowadzia rozmowę z rodzicami (opiekunami prawnymi) w celu wyjaśnienia sytuacji oraz zobowiązać ich do przestrzegania regulaminu przedszkola.

8)  Po zakończeniu działań interwencyjnych nauczyciel sporządza notatkę z zaistniałego zdarzenia
          (załącznik nr 2).

9) Jeżeli powtarzają sie przypadki, w których rodzic (opiekun prawny odbierający dziecko znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków dyrektor powiadamia o tym fakcie odpowiednie służby (policja, ośrodek  interwencji, sąd rodzinny...)

10) W przypadku powtarzania się takich sytuacji dyrektor w porozumieniu z radą pedagogiczną podejmuje decyzję o zawiadomieniu sądu rejonowego o niewydolności wychowawczej rodziny.

2. Procedura postępowania w przypadku zgłoszenia się po odbiór dziecka, osoby niepelnoletniej lub dorosłej  nie upoważnionej przez rodziców.

1) Nauczyciel  odmawia wydania dziecka osobie niepełnoletniej, nie  upoważnionej przez rodziców (prawnych opiekunów) oraz dorosłej nie  upoważnionej przez rodziców ( prawnych opiekunów).

2) Kontaktuje się z rodzicami lub osobą upoważnioną wskazaną przez rodziców (prawnych opiekunów), celem wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

3) Wspólnie z rodzicami lub osobą upoważnioną  ustala dalsze kroki postępowania. W przypadku braku możliwości skontaktowania się z rodziną, lub przedłużającej się nieobecności  rodzica, opiekuna bądź  innej osoby upoważnionej  powiadamia dyrektora przedszkola.

4) Dyrektor  gdy nie ma rodziców w domu, wspólnie z policją  podejmuje decyzje dotyczącą dalszego postępowania w danej sytuacji (np. zabrania dziecka do placówki interwencyjnej)

5) Przeprowadza rozmowę z rodzicami (opiekunami prawnymi) w celu wyjaśnienia sytuacji oraz zobowiązuje  ich do przestrzegania regulaminu przedszkola.

6) Nauczyciel po zakończeniu działań interwencyjnych  sporządza notatkę z zaistniałego zdarzenia
          (załącznik nr 2)

3. Procedura postępowania w przypadku gdy rodzic (prawny opiekun) notorycznie odbiera dziecko  z przedszkola po godzinach pracy placówki.

1).  W przypadku gdy rodzic (prawny opiekun) notorycznie odbiera dziecko z przedszkola po godzinach pracy placówki nauczyciel powiadamia o tym fakcie dyrektora.

2) Dyrektor   wzywa na rozmowę wyjaśniającą rodzica (prawnego opiekuna), który łamie regulamin przedszkola, powiadamia go o konsekwencjach i zobowiązuje go do przestrzegania regulaminu.

3) Dyrektor ustala wspólnie z rodzicami (prawnymi opiekunami) zasady dalszego przebywania dziecka w przedszkolu.

4) Nauczyciel  dokumentuje powyższy przypadek w formie notatki służbowej.

5) W przypadku gdy rodzice (prawni opiekunowie) nadal nie stosują się do regulaminu przedszkola dyrektor powiadamia odpowiednie służby w celu   rozpoznania sytuacji rodzinnej dziecka.

4. Procedura postępowania w przypadku w przypadku występowania problemów podczas  odbierania z przedszkola dziecka przez rodziców rozwiedzionych, żyjących  separacji  lub w wolnym zwiazku.

1) Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z nich, musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.

2) Jeżeli do przedszkola zostanie dostarczone postanowienie sądu o sposobie sprawowania przez rodziców opieki nad dzieckiem, nauczyciel postepuje zgodnie z tym postanowieniem.

3) Nauczyciel wydaje dziecko każdemu z rodziców, jeśli mają oni zachowane prawo rodzicielskie, o ile postanowienie sądu nie stanowi inaczej.

4) W sytuacji kryzysowej np. w czasie kłótni rodziców, czy wyrywania sobie dziecka, nauczycie powiadamia niezwłocznie dyrektora przedszkola.

5) Nauczyciel przy wsparciu dyrektora przedszkola podejmuje probę załagodzenia sytuacji. Jeśli nie przyniesie to pozytywnego rezultatu, dyrektor wzywa policję.

6) Po zdarzeniu dyrektor przedszkola przeprowadza rozmowę z rodzicami w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz zobowiązuje ich do przestrzegania zasad odbierania dziecka z przedszkola.

7) W przypadku gdy sytuacje konfliktowe powtarzaja się dyrektor powiadamia pisemnie policję lub/oraz sąd rodzinny.

8) Z przebiegu zdarzenia nauczyciel sporzadza notatkę podpisaną przez świadków, która zostaje włączona do dokumentacji przedszkola.