• X Procedura postępowania w przypadku podejrzenia o przemoc w rodzinie

1. Uzyskanie informacji lub przypuszczenie o stosowaniu przemocy wobec dziecka

1) Gdy nauczyciel jest świadkiem przemocy (np. na terenie lub w okolicy przedszkola), musi interweniować. Dziecku należy zapewnić bezpieczeństwo – trzeba go odseparować od sprawcy przemocy. Jeśli tego wymaga sytuacja, dziecku udziela się pomocy przedmedycznej, ewentualnie wzywa się pogotowie i policję.

2)  Jeśli dziecko samo sygnalizuje, że jest krzywdzone, lub nauczyciel ma podejrzenia w tym zakresie, przeprowadza rozmowę z dzieckiem, sporządza notatkę o zdarzeniu lub z przebiegu rozmowy (o ile to możliwe bezpośrednio po zdarzeniu lub rozmowie).

2. Powiadomienie dyrektora lub – w razie jego nieobecności  wicedyrektora
          i  psychologa o zdarzeniu

1) O podejrzeniu stosowania przemocy wobec dziecka nauczyciel  informuje dyrektora.

2) Obowiązkiem dyrektora jest   udzielanie wsparcia nauczycielom w realizacji ich zadań. Dodatkowym wsparciem dla nauczyciela w trudnej dla niego sytuacji może być, na tym etapie postępowania, zaangażowanie innych osób, takich jak np. psycholog.

3.  Zaproszenie rodzica do przedszkola przez dyrektora

1) W rozmowie z rodzicem (bezpośredniej lub telefonicznej) dyrektor  informuje o celu spotkania, np. wskazuje że dziecko zachowuje się niepokojąco, zgłasza trudności,  zaprasza na  spotkanie i  rozmowę o problemie.

2) Termin i czas rozmowy należy dostosować do możliwości organizacyjnych rodzica. Spotkanie powinno odbyć się w jak najszybszym terminie.

4. Wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A”

1) Przedszkole wypełnia części I–XV, XVII i XIX–XXI formularza A. Rozmowę z dzieckiem, które jest dotknięte przemocą w rodzinie, przeprowadza się w warunkach gwarantujących swobodę wypowiedzi i poszanowanie godności dziecka oraz zapewniających mu bezpieczeństwo, w obecności rodzica, który nie jest sprawcą przemocy, lub innej najbliższej mu osoby.

2)  W przypadku braku możliwości wypełnienia formularza "Niebieska Karta - A" z uwagi na jej nieobecność osoby,  wypełnienie formularza  następuje niezwłocznie po nawiązaniu bezpośredniego kontaktu z tą osobą lub po ustaniu przyczyny uniemożliwiającej jego wypełnienie.

3) W przypadku gdy nawiązanie bezpośredniego kontaktu z osobą, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, jest niewykonalne, wypełnienie formularza "Niebieska Karta - A" następuje bez udziału tej osoby.

5. Przekazanie formularza „Niebieska Karta – B”

1)  Formularz "Niebieska Karta" -B przekazuje się osobie reprezentującej dziecko -  rodzicowi, który nie jest sprawcą przemocy, opiekunowi lub osobie zgłaszającej przemoc wobec dziecka

2)   Nie przekazuje się formularza "Niebieska Karta" -B  osobie, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie.

6.  Przekazanie oryginału formularza „Niebieska Karta – A”

1)  Oryginał formularza „Niebieska Karta – A” przekazuje się niezwłocznie przewodniczącemu zespołu interdyscyplinarnemu  nie później niż w ciągu 7 dni od momentu wszczęcia procedury. Kopia pozostaje w dokumentacji przedszkola.

7. Objęcie dziecka i rodziny pomocą psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolu zgodnie z przepisami

8. Ponowne wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A”

1) Jeśli osoba, wobec której zachodzi podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie, dopuściła się ponownie przemocy, należy ponownie wypełnić formularz A w zakresie niezbędnym do udokumentowania nowego zdarzenia i przesłać go do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego.